Przegląd techniczny instalacji fotowoltaicznej

2022-09-19

Przegląd techniczny instalacji fotowoltaicznej

 

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych to pierwszy krok do bardziej ekologicznego pozyskiwania energii. Jednak brak prawidłowego serwisu paneli może sprzyjać obniżeniu ich wydajności, a co za tym idzie - zwiększyć koszt ich utrzymania. Jak zauważają specjaliści, regularna konserwacja jest również niezbędna do zachowania bezpieczeństwa użytkowania fotowoltaiki. Stąd też po montażu przychodzi moment na przegląd instalacji fotowoltaicznej.

 

Jak wygląda przegląd paneli fotowoltaicznych?

 

Jako nowi posiadacze paneli zastanawiamy się, na czym polega przegląd fotowoltaiki, czy występuje standardowa procedura, schemat sprawdzania poszczególnych komponentów. Mimo że istnieją pewne podstawowe kwestie, od których rozpoczyna się taki przegląd, u każdego może on wyglądać nieco inaczej.

 

Po pierwsze, fachowiec zbada wizualnie, czy na pierwszy rzut oka nie widać jakichś uszkodzeń zewnętrznych wśród okablowania, komponentów czy falowników. W tym momencie szuka się wszelkich delaminacji, różnego rodzaju odbarwień i korozji. Sprawdza się także, czy kable są w stanie nienaruszonym (izolacja kabli nie jest naruszona) oraz czy cała konstrukcja instalacji jest stabilna i nie ma w niej żadnych obluzowań

 

Drugim krokiem jest wykonanie pomiarów kontrolnych takich jak: rezystancja izolacji, ciągłość przewodów oraz pomiar rezystancji uziemienia. W dalszej kolejności zmierzona zostanie temperatura paneli fotowoltaicznych kamerą termowizyjną, a także zweryfikowane będzie oprogramowanie falowników pod kątem ich aktualności. Jeśli panele fotowoltaiczne są zamontowane w miejscu o wysokim zanieczyszczeniu środowiska, dobrze jest też sprawdzić czystość poszczególnych modułów. W momencie wykrycia sporego zabrudzenia zalecane jest mycie instalacji.

 

Co ile przegląd fotowoltaiki?

 

Ustawowo wszelkie przeglądy urządzeń, instalacji są robione przynajmniej raz na pięć lat. Teoretycznie fotowoltaika zalicza się do tej grupy, jednak z uwagi na dosyć specjalistyczne zastosowanie tych instalacji praktycy polecają nie odkładać na tak długi czas przeglądów technicznych i planować je przynajmniej co dwa lata. Warto podkreślić, że regularny przegląd jest niezbędny do zachowania gwarancji paneli fotowoltaicznych.

 

Przygotowanie do sezonu - czy jest konieczne?

 

W odniesieniu do odcinków czasowych pomiędzy przeglądami technicznymi instalacji fotowoltaicznej niektórzy zastanawiają się, czy zatem przeglądy należy planować przed rozpoczęciem okresu letniego, kiedy panele dostają najwięcej energii słonecznej i pracują na wyższych obrotach. Prawda jest taka, że fotowoltaika jest przystosowana do każdych warunków atmosferycznych i klimatycznych, więc nie jest to aż tak istotne, czy przegląd zawsze będzie wykonywany wiosną. Natomiast dla prac konserwacyjnych ważniejsza będzie pora dnia. Omijamy raczej godziny południowe, kiedy panele nagrzewają się najmocniej, by uniknąć ich uszkodzenia.

 

Ile kosztuje przegląd instalacji fotowoltaicznej?

 

Podobnie jak w przypadku procedury przeglądowej, nie ma reguły, ile wyniesie cena przeglądu technicznego instalacji fotowoltaicznej. Szacunkowo zamyka się ona w przedziale 300-1000 zł. Skąd taki rozrzut? Zmiennych, które wpływają na koszt takiej inwestycji, jest kilka. Ważne jest to, jakie komponenty wchodzą w skład naszej instalacji. Druga kwestia to moc konkretnych paneli zastosowanych w naszej konstrukcji. Nie bez znaczenia jest również wybór firmy, która takiego przeglądu dokona. Każdy wykonawca dysponuje swoim cennikiem usług związanych z konserwacją fotowoltaiki. Jak więc widać, wszystkie instalacje posiadają indywidualne czynniki wpływające na koszty ich przeglądów. 

 

Co ważne, cenę przyszłych przeglądów dobrze jest znać na samym początku - w momencie instalacji paneli fotowoltaicznych lub nawet jeszcze w chwili przeglądania różnych ofert firm instalujących fotowoltaikę. Dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta. Czasami koszt montażu wydaje się atrakcyjny, natomiast wiele osób nie bierze pod uwagę wysokich kosztów późniejszego utrzymania i konserwacji. Niejednokrotnie początkowa większa inwestycja kapitału zwraca się w postaci niższych opłat za regularne przeglądy techniczne. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Konserwacja paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważną kwestią pod wieloma względami. Regularny przegląd techniczny jest potrzebny do utrzymania gwarancji, którą otrzymujemy od firmy instalującej panele. Poza tym dzięki systematycznemu sprawdzaniu działania całej instalacji można szybko zareagować na ewentualne usterki. Uszkodzone panele fotowoltaiczne to z jednej strony, i przede wszystkim, brak bezpieczeństwa, z drugiej natomiast ma to wpływ na ilość wyprodukowanej energii, a w bezpośrednim przełożeniu - na wysokość naszych rachunków za prąd. 

 

Jeśli chodzi o fundusze, jakie wydamy na tego rodzaju inwestycję, dobrze jest je przewidzieć na początku naszej przygody z fotowoltaiką, aby nie recytować później powiedzenia, że jednak "co tanie, to drogie". Zatem instalując panele, zaplanujmy także koszty ich przeglądów technicznych. Co ciekawe, konserwacje i przeglądy można powierzyć innej firmie, niż ta, która panele nam zamontowała.

 

Zobacz więcej