Serwis
1.07.2024

Naprawa hulajnóg elektrycznych

Naprawa hulajnóg elektrycznych ‒ co warto wiedzieć?

Hulajnogi elektryczne to coraz popularniejszy środek transportu, który pozwala na szybkie i wygodne przemieszczanie się. Są też świetną formą rekreacji i zabawy. Jednak jak każdy pojazd hulajnogi elektryczne mogą ulec awarii lub uszkodzeniu. Warto zatem wiedzieć, jak zadbać o swój sprzęt i gdzie szukać pomocy. FIXIT jest centrum serwisowym, w którym świadczymy również usługi napraw hulajnóg elektrycznych. W tym artykule przedstawimy najczęstsze problemy, z jakimi można się spotkać podczas ich użytkowania oraz podpowiemy, czy i jak można im zapobiec.

Przegląd hulajnogi elektrycznej

Korzystanie z wszelkich urządzeń elektrycznych powinno odbywać się z ostrożnością i rozwagą. Hulajnogi napędzane prądem do takiego grona z pewnością należą. Ważne jest, by sprzęt, na którym odbywamy podróże (często bez większego zabezpieczenia) działał bez zarzutu. Bezpieczeństwo mogą nam zagwarantować regularne przeglądy w serwisie. Ktoś może powiedzieć: „Przecież to tylko niewielka hulajnoga, co może się w niej zepsuć?”. Sprawdźmy!

Hulajnoga elektryczna ‒ jakie usterki pojawiają się najczęściej?

Hulajnogi elektryczne składają się z wielu elementów, które są narażone na zużycie lub uszkodzenie w wyniku eksploatacji czy niewłaściwego użytkowania. Oto kilka najczęstszych usterek i awarii, które mogą się przytrafić.

Przebicie opony lub dętki

To jedna z częstych najbardziej uciążliwych usterek, która uniemożliwia dalszą jazdę. Przebicie może być spowodowane przez ostre przedmioty na drodze, niewłaściwe ciśnienie w oponie, czy też zwykły pech. W takim przypadku należy jak najszybciej zatrzymać się i wymienić uszkodzoną oponę lub dętkę na nową. Możesz to zrobić samodzielnie, jeśli masz odpowiednie narzędzia i zapasowe elementy, lub udać się do najbliższego serwisu hulajnóg elektrycznych. Jeśli chcesz uniknąć przebicia, możesz zainwestować w opony pełne, które nie mają dętek i są odporne na przebicia.

Pęknięcie błotnika

Błotnik tylnego koła ma za zadanie chronić hulajnogę i użytkownika przed zabrudzeniem i zachlapaniem przez wodę i błoto. Niestety, jest to element bardzo narażony na pęknięcie lub złamanie, zwłaszcza jeśli często składamy i rozkładamy hulajnogę, czy też jeździmy po nierównym terenie. Pęknięty błotnik nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ może się złamać i utknąć w kole, hamując jazdę. Ponadto, w niektórych modelach hulajnóg elektrycznych, błotnik jest połączony z tylnym światłem, które może przestać działać w wyniku uszkodzenia błotnika. W takim przypadku należy wymienić błotnik na nowy. To zadanie naprawcze najlepiej zlecić sprawdzonemu technikowi z serwisu.

Przetarcie linki hamulca

Hamulec jest jednym z najważniejszych elementów hulajnogi elektrycznej, który zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę nad pojazdem. Linka hamulca jest częścią układu hamulcowego, która łączy dźwignię hamulca z hamulcem tarczowym lub bębnowym. Linka ta może się przetrzeć lub zerwać w wyniku zużycia, korozji czy też niewłaściwej regulacji. W takim przypadku hamulec przestaje działać lub działa słabo, co może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza przy rozwijaniu wyższych prędkości. Takie uszkodzenie wymaga natychmiastowej naprawy, która polega na wymianie linki na nową.

Uszkodzenie akumulatora i baterii

Akumulator jest źródłem zasilania hulajnogi elektrycznej, które pozwala na pokonywanie długich dystansów. Może on ulec uszkodzeniu lub zużyciu w wyniku niewłaściwego ładowania, przeładowania, rozładowania czy też narażenia na skrajne ‒ wysokie lub niskie ‒ temperatury. Uszkodzony akumulator może objawiać się spadkiem zasięgu, mocy, jak również czasu pracy hulajnogi. Jednym z rozwiązań jest jego wymiana na nowy. Można także zdecydować się na regenerację baterii do hulajnogi elektrycznej, która polega na wymianie zużytych ogniw na nowe. Ile kosztuje regeneracja baterii do hulajnogi? W porównaniu z zakupem nowego akumulatora może być to tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Złamanie sztycy kierownicy

Sztyca kierownicy to element, który łączy kierownicę z podwoziem hulajnogi elektrycznej. Sztyca kierownicy może ulec złamaniu lub pęknięciu w wyniku nadmiernego obciążenia, uderzenia czy po prostu wadliwej konstrukcji. Złamana sztyca kierownicy uniemożliwia sterowanie hulajnogą i stanowi duże zagrożenie dla użytkownika. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie wymienić sztycę kierownicy na nową. Może Ci w tym pomóc doświadczony serwis, taki jak FIXIT.

Problemy z ładowaniem

Ładowanie hulajnogi elektrycznej jest niezbędne, aby móc cieszyć się jej użytkowaniem. Jednak czasem może się zdarzyć, że hulajnoga nie chce się ładować lub ładuje się bardzo wolno. Przyczyną tego może być uszkodzenie gniazda ładowania, ładowarki, kabla, ale też samego akumulatora. Co wtedy trzeba zrobić? Należy sprawdzić, czy wszystkie elementy są dobrze podłączone i czy nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych lub zwarcia. Jeśli problem nadal występuje, należy skontaktować się z serwisem lub producentem hulajnogi, aby uzyskać pomoc.

Uszkodzenie silnika

Silnik jest sercem hulajnogi elektrycznej, które odpowiada za napędzanie koła i zapewnia odpowiednią prędkość i moc. Może on ulec uszkodzeniu lub spaleniu w wyniku przeciążenia, przegrzania, zalania, a także przy wadliwej instalacji. Uszkodzony silnik może objawiać się brakiem reakcji na wciśnięcie manetki gazu, spadkiem prędkości hulajnogi, dymieniem oraz dziwnymi dźwiękami. Również w takim przypadku wizyta w serwisie może okazać się nieoceniona.

Napraw swoją hulajnogę w FIXIT!

Jeśli Twoja hulajnoga elektryczna szwankuje, skontaktuj się z naszym centrum serwisowym. Oferujemy:

  • naprawę/regenerację baterii hulajnogi,
  • wymianę akumulatora,
  • naprawę silnika i innych podzespołów elektrycznych,
  • naprawę lub wymianę podzespołów sterowniczych,
  • regularne przeglądy i ocenę funkcjonowania hulajnogi.

Pozostałe artykuły

Gaming
Serwis
Technologia
31.01.2023
Serwis sprzętu do e-sportu
Path_20890
Path_20890