Ekonomia Cyrkularna
Serwis
1.01.2024

Zanim zgłosisz naprawę – dlaczego nie zawsze warto wysłać urządzenie do serwisu

Czy wiesz, że około 20% urządzeń, które trafiają do serwisu, nie wymaga naprawy?

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany klimatyczne i pogorszenie stanu środowiska naturalnego stają się coraz poważniejszymi wyzwaniami. W tej sytuacji ekonomia cyrkularna, której założeniem jest optymalizacja wykorzystania materiałów i minimalizacja ilości odpadów, staje się jedną z podstawowych strategii prowadzenia odpowiedzialnego zarządzania zasobami. Jej istotnym elementem jest odpowiedzialne korzystanie z urządzeń elektronicznych, obejmujące również ich naprawę i konserwację.

W ramach jednego z naszych projektów zajmujemy się około 2000 urządzeń miesięcznie. Z tego wolumenu, 20% z nich, czyli 400 urządzeń, nie wymaga naprawy ani obsługi serwisowej.

By zapobiec podobnym sytuacjom, które nie tylko generują dodatkowe koszty i stres oraz obciążają środowisko, ważne  jest, by samodzielnie sprawdzić, czy naprawa jest rzeczywiście konieczna. Niepotrzebne serwisowanie często wiąże się ze zwiększonym zużyciem opakowań i innych materiałów, co ponownie angażuje czas oraz koszty i jest sprzeczne z ideami zrównoważonego rozwoju.

Na podstawie przeprowadzonych przez nas badań, jesteśmy w stanie podać kilka najczęstszych przykładów, dlaczego niektóre urządzenia wysyłane do serwisu, w ogóle nie powinny tam trafić:

 

 • Nieodnalezienie niezbędnego komponentu — często klienci nie zauważają, że myszy czy klawiatury mają odbiorniki, które muszą być umieszczone w odpowiednim porcie komputera lub laptopa.
 • Brak odpowiedniej funkcjonalności — nie wszystkie urządzenia wskazujące posiadają moduł Bluetooth. Przed zakupem należy upewnić się, że urządzenie, do którego będą one podłączane, wspiera połączenie Bluetooth.
 • Nieprawidłowe ustawienia konfiguracyjne — urządzenia dostarczane są często z wstępnymi ustawieniami, które nie odpowiadają potrzebom użytkownika. W takim przypadku warto zapoznać się z instrukcją obsługi, aby odpowiednio skonfigurować urządzenie.
 • Problem z pierwszym uruchomieniem — zalecane jest zapoznanie się z instrukcją obsługi przed pierwszym użyciem urządzenia, co pozwoli na prawidłowe uruchomienie i użytkowanie.
 • Błędy związane z innymi urządzeniami — przed wysłaniem urządzenia do serwisu warto sprawdzić, czy problem nie leży po stronie laptopa lub innego urządzenia, do którego podłączana jest myszka czy klawiatura lub jakiekolwiek inne urządzenie.
 • Wysyłka niekompletnego zestawu do serwisu — w przypadku konieczności wysłania urządzenia do serwisu, należy dołączyć wszystkie akcesoria, które były dostarczone w zestawie, w tym specjalne odbiorniki.

 

Naszym celem jest nie tylko naprawianie uszkodzonych urządzeń, ale również pomoc naszym Klientom w zakresie samodzielnej diagnostyki i naprawy sprzętu. Oto kilka przydatnych wskazówek, które mogą pomóc w uniknięciu niepotrzebnego serwisowania:

 

 • Restart urządzenia — wiele problemów operacyjnych można rozwiązać poprzez ponowne uruchomienie urządzenia.
 • Sprawdzenie podłączeń — warto upewnić się, że wszystkie kable są prawidłowo podłączone i nie są uszkodzone, zanim urządzenie trafi do serwisu.
 • Aktualizacja oprogramowania — przestarzałe oprogramowanie może powodować błędy w działaniu urządzenia. Regularne aktualizacje mogą zapobiegać wielu problemom.
 • Czystość urządzenia — kurz i inne zanieczyszczenia mogą przyczyniać się do awarii. Regularne czyszczenie może znacząco poprawić działanie sprzętu.
 • Sprawdzenie instrukcji obsługi — często znajdziemy w niej rozwiązania typowych problemów.
 • Wsparcie techniczne — jeśli samodzielne próby naprawy nie przynoszą efektów, nasz zespół wsparcia technicznego chętnie pomoże, unikając konieczności  serwisowania.

 

Wszelkie inicjatywy, które pomagają unikać niepotrzebnej podróży urządzenia do serwisu, przyczyniają się do redukcji emisji CO2e i stanowią krok w kierunku bardziej zrównoważonego wykorzystania technologii oraz ochrony środowiska. Swój udział w tych działaniach może mieć każdy z nas.

Pozostałe artykuły

Gaming
Serwis
Technologia
31.01.2023
Serwis sprzętu do e-sportu
Path_20890
Path_20890