Ekonomia Cyrkularna
28.07.2023

Czy warto kupować sprzęt refurbished?

W ostatnich latach ceny elektroniki znacznie poszybowały w górę. Produkty, które zawsze były dość drogie, teraz dla niektórych znalazły się zupełnie poza zasięgiem. Nic jednak straconego. Na rynku sprzedażowym funkcjonuje nowe zjawisko, polegające na odnawianiu urządzeń i ich powrocie do obiegu. Warto rozważyć takie rozwiązanie, kiedy przymierzamy się do zakupu laptopa czy smartfona, gdyż ma ono kilka kluczowych zalet.

 

Co oznacza „refurbished”?

 

Na sklepowych półkach można czasem trafić na oznaczenie „refurbished” i wtedy pojawia się pytanie, co to właściwie znaczy. Produkty opatrzone taką etykietą zostały poddane procesowi odnowienia, czyli fabrycznego serwisowania bądź naprawiania. Zwykle pochodzą one od ich producenta, gdzie trafiają ze zwrotów reklamacyjnych lub z autoryzowanych serwisów. Niejednokrotnie produkty refurbished są wcześniej praktycznie w ogóle nieużywane, bo na przykład były wykorzystywane do testów, akcji promocyjnych lub zasilały asortyment wystawowy. Takie egzemplarze również przechodzą gruntowne czyszczenie, ewentualną wymianę części i dopiero po takim „liftingu” trafiają do sprzedaży.

 

Jakość produktów odnowionych

 

Kwestia jakości kupowanego sprzętu elektronicznego jest bardzo ważna. To od niej zależy to, jak długo będziemy użytkować dane urządzenie oraz czy spełni ono nasze potrzeby. Produkty refurbished raczej nie odbiegają jakościowo od egzemplarzy, które dostajemy praktycznie z linii produkcyjnej. Co więcej można powiedzieć, że przynajmniej dwukrotnie przechodzą one przez profesjonalne centrum serwisowe i osoby testujące ich funkcjonalność. Możemy zatem zakładać, że jakość produktu, który dostajemy, jest rzeczywiście sprawdzona.

 

Zalety kupowania sprzętu refurbished

 

Zakup sprzętu refurbished może nieść ze sobą sporo korzyści. Wśród nich warto skoncentrować się przynajmniej na trzech z nich.

  • Gwarancja

Istotnym aspektem jest to, że na produkty refurbished tak samo można otrzymać gwarancję. W okresie jej obowiązywania, w razie wystąpienia usterek, mamy na przykład szansę na bezpłatną pomoc autoryzowanego serwisu, takiego jak FixIt. Takie posunięcie renomowanych sprzedawców daje większe poczucie bezpieczeństwa konsumenta i przeświadczenie, że nie trzeba się obawiać zakupu urządzenia refabrykowanego.

  • Niższa cena

Produkt, który zostanie poddany procesowi refurbishmentu jest sprzedawany po dużo niższej cenie. Taka opcja jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób, które szukają oszczędności.

  • Ekologia

Niewątpliwie najważniejszą zaletą kupowania sprzętu odnawianego jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Korzystając z urządzeń, które już zostały wyprodukowane, przyczyniamy się do redukcji śladu węglowego. Kiedy nabywamy na przykład refabrykowany telefon, zmniejszamy popyt na nowe urządzenia, których tylko w 2022 roku wyprodukowano ponad 1,2 mld sztuk! Warto pamiętać, że produkcja jednego smartfona równa się emisji 50-100 kg dwutlenku węgla. Jeśli chcesz więcej przeczytać o tym, czy produkty refurbished są ekologiczne, zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu.

 

Opinie na temat telefonów i innych produktów refurbished

 

Zdania w obrębie wątku kupowania urządzeń, które są poddawane procesowi refurbishingu, są podzielone. Jedni uważają, że to ekologiczne podejście i zdecydowanie warto z niego korzystać, ponieważ w dobrej cenie otrzymali całkiem niezły sprzęt elektroniczny, inni twierdzą, że jakość zakupionych przez nich urządzeń pozostawiała wiele do życzenia. Skąd takie różnice? Przymierzając się do zakupu urządzeń odnawianych, trzeba pamiętać o zwróceniu uwagi na kilka kwestii, dzięki którym nie kupimy trefnego towaru.

 

O czym pamiętać, kupując sprzęt refurbished?

 

  • Sprawdź sprzedawcę. Większe szanse na kupienie dobrej jakości sprzętu masz u wiarygodnego dostawcy. Zawsze przed dokonaniem transakcji warto jest sprawdzić opinie na temat danego miejsca, weryfikując w ten sposób poziom satysfakcji poprzednich klientów. Wybieraj też takie miejsca, które bez problemu udzielają na zakupiony produkt gwarancji.
  • Dokładnie przeczytaj opis produktu. Zapoznanie się ze specyfikacją urządzenia to drugi ważny krok. Zawsze sprawdzaj, co zostało zmienione w danym sprzęcie, jakie podzespoły poddano naprawie czy wymianie. Wiedząc, jak wyglądał proces odnawiania, możesz łatwo ocenić, czy obecne parametry odpowiadają Twoim potrzebom. Jeśli takich informacji nie znajdujesz na opakowaniu, zapytaj o nie sprzedawcę.
  • Upewnij się, że dobrze rozumiesz zasady polityki gwarancyjnej. Warunki, które muszą zostać spełnione, by móc zwrócić wadliwy sprzęt lub oddać go do naprawy, powinny być precyzyjnie opisane. Przed opłaceniem zakupu, potwierdź u sprzedawcy to, jak rozumiesz zakres obowiązywania gwarancji. To ważne, by w późniejszym czasie, w razie zaistnienia jakiejś usterki, nie być rozczarowanym, kiedy okaże się, że dany rodzaj defektu nie jest uwzględniony w zasadach gwarancyjnych.

Kwestia tego, czy warto kupować urządzenia elektroniczne, które zostały poddane procesowi refurbishingu, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba sprawdzić parametry produktu, aby wiedzieć, czy spełnia nasze oczekiwania. W następnej kolejności należy wybrać takiego sprzedawcę, któremu możemy zaufać. Bez wątpienia przy rozsądnym podejściu do zakupu sprzętu refurbished, możemy osiągnąć wiele korzyści: począwszy od niższej ceny po pozytywny wpływ na życie naszej planety.

Pozostałe artykuły

Gaming
Serwis
Technologia
31.01.2023
Serwis sprzętu do e-sportu
Path_20890
Path_20890