Serwis
30.08.2022

Najczęstsze usterki w urządzeniach do e-sportu: na co warto zwrócić uwagę, wybierając myszki, klawiatury i słuchawki?

Najczęstsze usterki w urządzeniach do e-sportu: na co warto zwrócić uwagę, wybierając myszki, klawiatury i słuchawki?

 

Mimo że do produkcji akcesoriów gamingowych, takich jak myszki, klawiatury czy słuchawki, używa się wyjątkowo wytrzymałych surowców, w wyniku częstego i intensywnego, a czasem niewłaściwego korzystania urządzenia te ulegają rozmaitym usterkom. Poniżej znajdziecie te, z którymi klienci trafiają do naszego serwisu Logitech najczęściej, wraz z krótką analizą przyczyn ich występowania. Radzimy też, jak kupować peryferia gamingowe, by zminimalizować ryzyko awarii i co zrobić, gdy sprzęt się zepsuje.

 

Myszki gamingowe – co psuje się w nich najczęściej?

  • Niedziałający lewy przycisk myszy – psuje się częściej niż prawy, bo o wiele intensywniej go używamy. Rozwiązaniem problemu jest najczęściej wymiana mikrostyków.
  • Problemy ze scrollem – jeśli rolka myszki nie działa płynnie, pierwszym krokiem powinno być jej wyczyszczenie. Często pozbycie się kurzu okazuje się wystarczające. Jeśli przyczyna jest inna (na przykład uszkodzenie mechaniczne na skutek upadku), serwisowanie polega zwykle na wymianie podzespołów. Dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy często borykają się z tym problemem, może być myszka Logitech z 4-kierunkową rolką przewijania.

Najczęstsze uszkodzenia klawiatur i ich przyczyny

  • Wyłamane klawisze – serwisanci mają sposoby na ich ponowne przymocowanie, więc istnieje duża szansa, że nie będzie konieczny zakup nowej klawiatury. Nie jest tajemnicą, że do wyłamania klawiszy dochodzi nierzadko na skutek emocji, którym dają się ponieść e-gracze. W takiej sytuacji najlepiej używać sprzętu dostosowanego do emocjonalnych użytkowników – np. klawiatury Logitech zapewniającej płynność i dokładność nacisku na klawisze. Im rzadziej zawodzi nas sprzęt, tym mniej poirytowani jesteśmy.
  • Zacinanie się przycisków – powodem może być zabrudzenie lub zalanie. Unikanie jedzenia i picia nad klawiaturą mogłoby być skutecznym sposobem na uniknięcie problemu. Jeśli trudno nam o zmianę nawyków, warto zaopatrzyć się w klawiaturę Logitech z konstrukcją odporna na zachlapania (np. model Logitech G213 Prodigy). W przypadku uszkodzeń mikrostyków lub siatek klawiatury serwisanci zajmą się wymianą części na nowe.

Jakim awariom ulegają słuchawki gamingowe?

  • Uszkodzenia mechaniczne – nierzadko są konsekwencją nadmiernego wyginania pałąka przez e-gracza. Tutaj radzimy przede wszystkim postawić na wygodne słuchawki – takie, których właściwie nie czujemy. Warunek ten spełniają np. słuchawki z zestawu Logitech G PRO X Gaming wyposażone w piankę zapamiętującą kształt. Jeśli dodamy do tego stal i aluminium jako surowce współtworzące ten model, otrzymujemy wyjątkowo trwałe połączenie.
  • Przerwy, zakłócenia lub brak dźwięku – winowajcą może być między innymi wadliwy sterownik albo uszkodzone gniazdo słuchawkowe.

Istnieją też usterki wspólne dla wszystkich typów urządzeń do e-sportu:

  • Brak połączenia między urządzeniem a odbiornikiem – rozparowanie może być wynikiem między innymi uszkodzeń mechanicznych albo słabą baterią. E-gracze dość często skarżą się na ten problem, tymczasem w niektórych myszkach Logitech (które jako autoryzowany serwis naprawiamy w Warszawie i Krakowie) zastosowano technologię bezstratnej łączności bezprzewodowej LIGHTSPEED. Być może zakup takiego akcesorium będzie trwałym remedium na bolączki e-sportowców.
  • Uszkodzenia przewodów – przetarcia lub przerwania kabla. Aby im zapobiec, zwróćmy uwagę, czy przewody nie są nienaturalnie wygięte albo przygniecione czymś ciężkim, na przykład nogą od biurka.

Czy usterek można uniknąć? Jak wybrać sprzęt, który rzadziej będzie ulegał awariom?

 

Trudno zaprzeczyć, że peryferia gamingowe skazane są na częstą eksploatację, nie mogą więc być wieczne. Prędzej czy później zużyją się i nic nie można na to poradzić. Można natomiast zminimalizować ryzyko występowania awarii w urządzeniach do e-sportu, kupując sprzęt od sprawdzonych producentów. Zwykle wdrażają oni innowacyjne rozwiązania, dzięki którym zakupione myszki, klawiatury czy słuchawki posłużą nam dłużej. Przykładem niech będzie oferta od Logitech, którą jako autoryzowany serwis marki możemy z czystym sumieniem polecać wszystkim e-graczom. Bardzo ważna jest też odpowiednia konserwacja akcesoriów gamingowych i utrzymywanie ich w czystości. Usuwanie kurzu, okruszków i innych nieczystości, również (a może przede wszystkim) z zakamarków i szczelin, pomoże odłożyć w czasie konieczność serwisowania sprzętów.

 

Jak dbać o urządzenia do e-sportu?

 

Kilka słów na temat tego, w jaki sposób samodzielnie konserwować akcesoria gamingowe na pewno okaże się pomocnych dla ich użytkowników. Przede wszystkim, jak już zostało wspomniane, trzeba regularnie czyścić sprzęty, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, przez które zanieczyszczenia mogą dostać się do środka. W ofercie producentów myszek, klawiatur i słuchawek zwykle znajdują się specjalne detergenty, których warto użyć. Ważne jest też zatroszczenie się o porządek kabli wokół naszego stanowiska gamingowego. Nie powinny być splątane, bo wówczas łatwiej o ich uszkodzenie. Dobrze jest użyć specjalnych osłon, ewentualnie wykorzystać różnego rodzaju zaczepy albo opaski montażowe. Podczas przewożenia urządzeń do e-sportu zawsze dbajmy o to, by znajdowały się w pokrowcu. Zwracajmy uwagę na to, jak obchodzimy się ze sprzętem, ponieważ usterki wywołane nieprawidłowym użytkowaniem, nie podlegają gwarancji.

 

Usterka i co dalej?

 

Jeśli mimo wszystko akcesorium, z którego korzystamy, ulegnie awarii, bardzo ważne jest znalezienie profesjonalnego, sprawnie działającego serwisu, do którego można wysłać sprzęt bez wychodzenia z domu. Serwisanci pracujący w Fixit znają specyfikę urządzeń, których naprawą zajmują się od lat, dlatego z całym przekonaniem polecamy swoje usługi w zakresie serwisowania urządzeń do e-sportu. Niektóre z usterek, które wymieniliśmy powyżej, można zdiagnozować online, kontaktując się z naszym serwisem. Wpływa to zarówno na wygodę klienta, jak i skraca czas obsługi.

Pamiętajmy, żeby nie próbować naprawiać sprzętu samodzielnie. To zwykle bardziej szkodzi niż pomaga, a poza tym, w przypadku urządzeń, dla których obowiązuje jeszcze okres gwarancyjny, można stracić możliwość bezpłatnej naprawy w ramach gwarancji. Dlatego też najlepiej od razu po zaobserwowaniu usterki skontaktować się z serwisem. 

 

 

Pozostałe artykuły

Gaming
Serwis
Technologia
31.01.2023
Serwis sprzętu do e-sportu
Path_20890
Path_20890