Na czym polega przegląd instalacji fotowoltaicznej?

2022-01-13

Montaż paneli fotowoltaicznych to w ostatnim czasie bardzo popularna inwestycja. Z całą pewnością niesie duże korzyści (temat ten został szerzej rozwinięty w poprzednim artykule „Czy instalacja fotowoltaiki jest opłacalna?”). Aby mieć pewność, że zamontowana instalacja działa bez zarzutu, konieczne są regularne przeglądy. 

 

Dziś wyjaśnimy, dlaczego cykliczne sprawdzenie stanu technicznego urządzeń jest tak ważne oraz jaką rolę odgrywa obsługa posprzedażna w przypadku konieczności serwisowania tego sprzętu.

Na początek przedstawmy jednak fakty dotyczące instalacji fotowoltaiki: w 2021 roku w Polsce ponad pół miliona prosumentów  produkowało energię elektryczną we własnym zakresie – dzięki prywatnym instalacjom OZE. Zdecydowana większość z nich to właściciele instalacji fotowoltaicznych. 

Panele fotowoltaiczne to korzystne rozwiązanie w wielu powodów. Główne z nich przedstawiamy poniżej.

  1. Produkcja prądu we własnym zakresie – zminimalizowanie opłat za prąd.
  2. Panele fotowoltaiczne to urządzenia ekologiczne – wykorzystują w pełni darmowe i odnawialne źródło energii, jakim jest światło słoneczne. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji do środowiska, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne i proekologiczne.
  3. Instalacje o długotrwałym działaniu, około 25–30 lat. To urządzenia bezobsługowe – nie wymagają od człowieka dodatkowych nakładów pracy. Panele są także bezawaryjne. Aby mieć pewność co do ich funkcjonalnego działania, zaleca się jedynie coroczny przegląd całej instalacji fotowoltaicznej.

Przegląd instalacji fotowoltaicznej – dlaczego jest to tak ważne?

Choć instalacje fotowoltaiczne uznawane są za niemal bezobsługowe i bezawaryjne, należy regularnie dokonywać ich przeglądu. Producenci zapewniają, że panele fotowoltaiczne powinny działać bez zarzutu przynajmniej 25 lat. Aby mieć pewność, że gwarancja producenta jest ważna, dobrze jest należy dokonywać regularnych przeglądów instalacji. Tylko z udokumentowanymi przeglądami producent może uznać ewentualną reklamację sprzętu. Ważne jest również to, aby dokumenty były sporządzone prawidłowo, przez wiarygodne centrum serwisowe.

Kompleksowych przeglądów instalacji fotowoltaicznej powinno dokonywać się co najmniej raz na rok – jest to optymalny czas sprawdzenia działania paneli oraz sprawności inwertera. Oczywiście gdy wydajność instalacji spadnie lub na panelach pojawią się niepokojące rysy czy uszkodzenia, należy niezwłocznie zgłosić to do serwisu. 

Poza utrzymaniem okresu gwarancyjnego instalacji regularne przeglądy pomogą usprawnić działanie przekaźników, dzięki czemu wydajność paneli fotowoltaicznych będzie zawsze utrzymana na właściwym poziomie. 

Na czym polega serwis instalacji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przegląd instalacji fotowoltaicznej powinien być wykonywany przez specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i uprawnienia do przeprowadzania tego typu kontroli. W tym wypadku najlepiej skorzystać z wiarygodnego centrum serwisowego świadczącego swoje usługi np. w ramach obsługi posprzedażnej. Ważne, aby serwisant wiedział, na co zwrócić uwagę podczas takiej wizyty kontrolnej. Najważniejsze aspekty, na których warto się skupić to:

  • wizualna ocena całej instalacji – fachowiec zwraca uwagę, jak wyglądają panele, czy nie ma na nich widocznych śladów uszkodzeń lub zarysowań;
  • sprawdzenie stabilności konstrukcji – specjalista powinien dokładnie sprawdzić wszystkie mocowania i zabezpieczenia pod kątem ich wytrzymałości oraz czy nie pojawiają się na nich korozje;
  • kontrola osprzętu oraz poszczególnych przewodów łączących elementy instalacji fotowoltaicznej – stan całego okablowania oraz złączek MC4 to istotny element przeglądu technicznego;
  • pomiar parametrów elektrycznych oraz sprawdzenie kluczowych wskaźników – ten krok dotyczy analizy pracy całego systemu fotowoltaicznego. Ma na celu weryfikację, czy wszystkie podzespoły pracują prawidłowo i nie dochodzi do ubytków podczas magazynowania energii elektrycznej;
  • sprawdzenie pracy inwertera – jest to jedno z kluczowych urządzeń przyczyniających się do prawidłowego działania całej instalacji, dlatego też kontrola pracy tego urządzenia jest niezbędna podczas przeglądu serwisowego;
  • przegląd kamerą termowizyjną - w ten sposób jesteśmy w stanie wyeliminować niewidoczne gołym okiem, a bardzo niebezpieczne ze względu pożarowego problemy z brakiem prawidłowego połączenia wtyczek lub uszkodzeń samych paneli..

 

Na prawidłowy przegląd instalacji fotowoltaicznej składa się kilka niezwykle ważnych elementów. Aby mieć pewność, że instalacja jest w pełni sprawna i funkcjonalna, należy systematycznie kontrolować jej stan. Każde niepokojące działanie instalacji lub widoczne uszkodzenia paneli warto niezwłocznie zgłaszać do serwisu, aby jak najszybciej usunąć powstałe usterki. 

Przed zakupem instalacji warto zorientować się, czy producent w ramach obsługi posprzedażnej zleca wykonywanie przeglądów autoryzowanemu serwisowi – to ważne w kontekście utrzymania instalacji w dobrym stanie przez cały czas jej użytkowania. Regularne przeglądy przyczynią się również do zwiększenia wydajności całej inwestycji, a na tym powinno zależeć każdemu, kto zdecydował się na zainstalowanie fotowoltaiki w domu czy firmie. 

 

 

Zobacz więcej