Najczęstsze problemy ze sprzętem e-sportowym i jak sobie z nimi radzić

2023-12-30

Świat e-sportu wymaga umiejętności taktycznych, doświadczenia w podejmowaniu dynamicznych decyzji, a także niesamowitej precyzji. Każdy z tych obszarów można trenować i dzięki temu osiągać coraz lepsze rezultaty. Nie każdy z nich zależy jednak wyłącznie od zdolności zawodnika. Precyzja i niezawodność sprzętowa to również istotny czynnik, który może zaważyć na losach e-sportowych rozgrywek. Przyjrzyjmy się zatem powszechnym problemom, jakie zdarzają się w tym zakresie, i sprawdźmy, co można zrobić, aby pasja do gier była w jak największym stopniu wolna od technologicznych zmartwień.

 

Obserwując klientów naszego centrum serwisowego Fixit, zgłoszenia usterek sprzętu e-sportowego możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

 

  • uszkodzenia mechaniczne,
  • błędy w łączności,
  • problemy oprogramowania.

 

Pod każdym z tych haseł kryją się oczywiście zestawy bardziej szczegółowych, różnych usterek, które teraz pokrótce opiszemy.

 

Uszkodzenia mechaniczne

 

Fizyczne uszkodzenia sprzętu do e-sportu powstają z rozmaitych przyczyn, jednak ich efekt jest zawsze ten sam: niedziałające poprawnie urządzenie lub urządzenie, którego działanie jest ograniczone. Ten rodzaj usterek najczęściej zgłaszany jest w odniesieniu do urządzeń peryferyjnych.

 

Klawiatury ‒ co może się w nich zepsuć?

 

Jak każdy inny sport, również rozgrywki komputerowe niosą ze sobą falę rozmaitych emocji. Zdarza się, że ich intensywność może negatywnie wpłynąć na pracę rozmaitych podzespołów. W klawiaturach dość często spotykamy się z wyłamanymi klawiszami. I choć bardzo często nasi serwisanci są w stanie naprawić takie urządzenie bez konieczności wymiany całej klawiatury na nową, warto zaopatrzyć się od razu w taki sprzęt, który zagwarantuje jak największą płynność działania, przez co poziom frustracji w trakcie gry u zawodnika e-sportowego spadnie.

 

W przypadku klawiatur dość często dostajemy też pytania o to, jak zapobiegać zacinaniu się klawiszy. O ile nie jest to spowodowane dość “topornym” i przestarzałym sprzętem, przyczyną zacinania się klawiszy mogą być np. okruszki z jedzenia lub napoje, które dostały się w okolicę matrycy. Ten problem doraźnie rozwiązywany jest czyszczeniem klawiatury, natomiast na dłuższą metę proponujemy zmianę nawyków (i konsumowanie posiłków poza rozgrywkami) lub zakup urządzenia, które jest odporne na zachlapania.

 

Myszki ‒ dwie najczęstsze usterki

 

Myszki mają dużo mniej przycisków, bo najczęściej tylko dwa, a jeden z nich ‒ lewy ‒ dość często jest powodem wizyt e-graczy w serwisie. Dlaczego? W przeciwieństwie do prawego przycisku myszy, ten z lewej jest dużo częściej używany, stąd może np. wymagać wymiany mikrostyków. Druga usterka dość popularna w przypadku myszek to uszkodzenia kółeczka scrollującego. W takich przypadkach serwisanci albo podejmują się czyszczenia, albo wymiany podzespołów obsługujących scroll.

 

“Nie słyszę cię!” ‒ problemy ze słuchawkami

 

Kolejne urządzenie peryferyjne, które w grach jest niezbędne, a które również ulega usterkom, to słuchawki. Braki w dźwięku, trzaski czy szumy mogą świadczyć o uszkodzeniu gniazda słuchawkowego lub nieprawidłowych sterownikach. W przypadku słuchawek spotykamy się także z wyłamanymi częściami, które świadczą o tym, że dany sprzęt mógł być… niewygodny dla użytkownika. Rozwiązanie? Wybór takich słuchawek, które są praktycznie niewyczuwalne podczas noszenia.

 

Błędy w łączności ‒ kiedy sprzęt Cię nie słucha

 

Chyba każdy e-zawodnik przynajmniej raz spotkał się z sytuacją, w której coś w rozgrywce poszło nie tak nie przez brak jego doświadczenia, ale przez to, że sprzęt nie zareagował tak, jak powinien: wykonał zadanie z opóźnieniem lub nieprecyzyjnie odzwierciedlił ruchy gracza. Takie zdarzenia mają miejsce, gdy łączymy się bezprzewodowo, a niestety nie posiadamy urządzenia gwarantującego bezstratną jakość takiego połączenia. Wówczas warto nabyć sprzęt, którego producent zadbał o tego typu detale. Niestabilna łączność urządzenia peryferyjnego z interfejsem gry może nastąpić również w momencie fizycznego uszkodzenia okablowania: przetarcia, przerwania kabla to pierwszy krok do utraty kontroli nad rozgrywką.

 

Problemy oprogramowania ‒ niekompatybilne, nieaktualne albo “przeaktualizowane”

 

Trudnych słów użyliśmy w tym śródtytule (jakbyśmy chcieli wyćwiczyć dykcję Czytelnika :) ), jednak każda z tych sytuacji dotycząca oprogramowania ‒ zarówno systemowego, sterowników, jak i tego dostarczonego przez wytwórnię konkretnej gry ‒ może wpłynąć na jakość rozgrywek. Kompletując sprzęt do e-sportu, starajmy się, by spełniał on przede wszystkim wymagania techniczne gier, jakie nas interesują. Zwracamy uwagę na procesor, kartę graficzną i dźwiękową, a także pojemność pamięci, która będzie niezbędna do prawidłowego uruchamiania gry. O tym, jakie są najważniejsze cechy dobrego sprzętu e-sportowego, możesz przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów. Pamiętaj o tym, że istotna jest właśnie kompatybilność, czyli w skrócie: dopasowanie warunków sprzętowych do wymagań technicznych gry.

 

Druga rzecz to aktualizacje. Może zdarzyć się tak, że jeśli pominiemy aktualizacje sterowników obsługujących dźwięk, mikrofon czy grafikę, oprogramowanie gry nie będzie współpracowało. Może się również zdarzyć sytuacja odwrotna i po którejś aktualizacji wystąpią błędy w grze, a my będziemy potrzebować albo kolejnego update’u, albo wycofania ostatniego. Jeśli nie masz pewności, która aktualizacja jest konieczna ze względów bezpieczeństwa, a która mogła zakłócić poprawne działanie oprogramowania gry, zgłoś się do specjalistów z Fixit, którzy z chęcią pomogą Ci rozwiązać ten kłopot.

 

Poszukaj pomocy w sprawdzonym centrum serwisowym!

 

Jak widać, urządzenia do e-sportu mogą zmagać się z rozmaitymi uszkodzeniami. Ważne jest jednak to, by nie tracić głowy i poszukać pomocy u sprawdzonych fachowców. W Fixit w każdym tygodniu otrzymujemy wiele zapytań o rozwiązanie usterek ze sprzętem do e-sportu. Co może Cię zaskoczyć ‒ wiele z nich jesteśmy w stanie rozwiązać przez telefon! Nasz zespół obsługi klienta chętnie Cię wysłucha i zaproponuje optymalne rozwiązanie tak, aby powrót do gry był szybki i na jeszcze lepszych obrotach!

 

Zobacz więcej