Gaming
Technologia
28.04.2023

Sprzęt gamingowy vs sprzęt ergonomiczny – co wybrać?

Na rynku mamy dostęp do przeróżnych produktów, które w swoich opisach zawierają kluczowe sformułowania “gamingowy” oraz “ergonomiczny”. Czym się to różni i co lepiej wybrać? Sprawdźmy!

 

Ergonomiczny, czyli jaki?

 

Ergonomia jest dziedziną, która zajmuje się dostosowaniem różnorodnych narzędzi czy warunków pracy do psychofizycznych możliwości człowieka. Określenie to odnosi się zatem do pewnej cechy produktów, które bardziej niż inne dopasowują się do ludzkich predyspozycji.

 

Czy gamingowy to też ergonomiczny?

 

Sprzęt gamingowy charakteryzuje się tym, że urządzenia komputerowe spełniają bardziej zaawansowane wymagania techniczne niż sprzęt klasyczny. Wśród nich bardzo często znajdziemy dostosowanie do długotrwałej pracy z danym przedmiotem. Jak wiemy, gracze spędzają sporo czasu za sterami komputerowych rozgrywek, stąd dosyć ważnym elementem jest to, by korzystanie z urządzeń było komfortowe i bezpieczne dla użytkownika. Właśnie dlatego w opisach wielu produktów gamingowych możemy znaleźć określenie “ergonomiczny”. Poza tym, urządzenia gamingowe powinny być wykonane z bardziej wytrzymałego materiału, gdyż nieraz emocje gracza mogą być na tyle silne, że standardowy sprzęt mógłby ich nie udźwignąć. Jeśli już dojdzie do usterki wynikającej ze zbyt silnej ekspresji użytkownika, warto skorzystać ze sprawdzonego centrum serwisowego – chodzi w końcu o dość kosztowny sprzęt, którego naprawę najlepiej powierzyć profesjonalistom.

 

Poszukując odpowiedniego sprzętu, zwykle zwracamy uwagę na myszki i klawiatury. Uwzględniając anatomię człowieka, długotrwała praca z klasycznymi urządzeniami właśnie tego rodzaju może poważnie wpłynąć na kwestie zdrowotne (wywołać np. zwyrodnienie stawów nadgarstka, zespół cieśni itd.). W porównaniu do innych urządzeń komputerowych to tutaj znajdziemy też największe różnice między sprzętem stricte ergonomicznym a gamingowym.

 

Myszka gamingowa vs ergonomiczna

 

Jedno z podstawowych urządzeń, z których korzystamy podczas pracy z komputerem – mysz. Wiele się o niej mówi w kontekście zdrowia naszych dłoni. Nienaturalne przekręcenie, które wykonujemy w trakcie korzystania z klasycznej wersji myszki, przy długotrwałym użytkowaniu, może pewnego dnia dać o sobie znać. Przez to niektóre firmy technologiczne zdecydowały się na wprowadzenie ergonomicznej myszki pionowej. Wyglądem przypomina ona skrzyżowanie myszki klasycznej z joystickiem. Korzystając z niej, nie pokrywamy urządzenia z góry pełną dłonią, ale raczej je chwytamy. Ta wersja może być śmiało wykorzystywana przez osoby, które przed komputerem spędzają większość czasu pracy, ale nie potrzebują bardzo precyzyjnych ruchów. Mysz wertykalna ogranicza dokładność posunięć, gdyż angażowane jest w nie całe przedramię. Nie sprawdzi się więc wśród grafików oraz graczy.

 

Myszy gamingowe z kolei charakteryzują się dużo większą czułością na ruch. Ich wygląd nie jest tak zaskakujący, choć wielokrotnie oprócz oryginalnego podświetlenia myszka jest nieco bardziej wyprofilowana i kształtem bardziej dopasowuje się do dłoni użytkownika.

 

Wybór klawiatury

 

Drugim ważnym urządzeniem, którego odpowiedni rodzaj będzie rzutował na komfort użytkowania, to klawiatura. Na rynku mamy dostępne ergonomiczne klawiatury, które charakteryzują się pofalowanym kształtem, dopasowanym do wygodnego pisania. Obszar wykorzystywany najczęściej przez lewą i prawą rękę jest nieraz wygięty w ramach okręgu – takie rozmieszczenie klawiszy współgra z naturalnym ułożeniem palców i nadgarstków. Co ciekawe, mimo zaburzenia linii prostej w układzie przycisków, nadal zachowują one strukturę QWERTY. Zdarzają się klawiatury, które są częściowo przecięte, bądź takie, gdzie między dwoma częściami z klawiszami literowymi, na środku powstaje mała wyspa, a na niej można umieścić np. dodatkowe klawisze bądź scroll ułatwiający nawigację. Dzięki takiemu wykorzystaniu przestrzeni nie trzeba odrywać rąk w poszukiwaniu myszki.

 

Ergonomiczne klawiatury posiadają również wysunięte podkładki pod nadgarstki. Dla kogo klawiatura ergonomiczna będzie strzałem w dziesiątkę? Dla programistów, dziennikarzy, copywriterów, czyli wszystkich, którzy dużo czasu spędzają, pisząc na komputerze. Warto jednak dodać, że jeśli ktoś jest już przyzwyczajony do szybkiego pisania na klawiaturze tradycyjnej, może potrzebować więcej czasu, by nauczyć się sprawnej obsługi nowego narzędzia.

 

Czy jest to dobra opcja dla graczy? Klawiatury gamingowe, mimo określeń odwołujących się do ergonomii, raczej nie wykorzystują charakterystycznego, falowanego kształtu. Są natomiast zaopatrzone w podkładki pod nadgarstki, a poszczególne elementy mają wykonane z antypoślizgowych materiałów. Klawiatura gamingowa często posiada podświetlenie RGB, co graczom znacznie ułatwia korzystanie z niej po zmroku. Klawiatury gamingowe, w porównaniu z tradycyjnymi, częściej posiadają mechaniczny system klawiszy, który jest wytrzymały oraz wygodny przy długotrwałym użytkowaniu. Ważne jest, by klawiatura dla gracza miała regulację kąta nachylenia oraz możliwości ustawiania dodatkowych funkcji (np. wyłączania przeszkadzających w rozgrywkach przycisków lub programowania własnych skrótów klawiszowych).

 

O monitorach i parametrach, na które warto zwrócić uwagę przy ich zakupie, pisaliśmy w osobnym artykule – możesz szczegółowo dowiedzieć się z niego, jak wybrać monitor do e-sportu.

 

Stanowisko pracy: wybierz fotel i biurko

 

Czy myszka i klawiatura wystarczą do zdrowszego korzystania z komputera? Ważnym elementem, który umożliwia dłuższe siedzenie przy komputerze, jest biurko – szerokie, niejednokrotnie z regulowanym blatem – ale i fotel.

 

W tym obszarze również możemy znaleźć krzesła ergonomiczne i gamingowe. Kluczową różnicę dostrzeżemy w designie. Fotele gamingowe z wyższej półki zwykle nazwiemy ergonomicznymi. Będą one ułatwiały podejmowanie długich rozgrywek. Im dalej w świat gier, tym bardziej jednak fotele zaczynają przypominać wręcz urządzenia kosmiczne, a to już niekoniecznie mogą być funkcje potrzebne dla przeciętnego użytkownika. Wybierając fotel ergonomiczny, warto zwrócić uwagę na możliwość dopasowania do własnego wzrostu, regulowane podłokietniki czy zagłówek.

 

Nie ma jednoznacznego werdyktu, co jest lepsze: sprzęt gamingowy czy sprzęt ergonomiczny. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego użytkownika. Warto jednak pamiętać, że pierwsze dni pracy z nowym – ergonomicznym sprzętem, który znacznie odbiega od tego, z czego korzystaliśmy do tej pory, mogą być trudne. Wielokrotnie trzeba się po prostu przyzwyczaić do tego, co nowe, by mogło stać się dla nas komfortowe i zdrowe.

 

 

Pozostałe artykuły

Gaming
Serwis
Technologia
31.01.2023
Serwis sprzętu do e-sportu
Path_20890
Path_20890