Fotowoltaika
20.10.2022

Serwis fotowoltaiki: naprawa instalacji

Fotowoltaika powinna działać bez zarzutu zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i wiele lat po jego zakończeniu. Jednak, jak wiadomo, w każdej zasadzie można znaleźć wyjątki, szczególnie kiedy uzmysłowimy sobie, że instalacja fotowoltaiczna to nic innego, jak połączenie wielu urządzeń elektronicznych. Aby wykluczyć potrzebę serwisu instalacji fotowoltaicznej, wykonujemy regularne przeglądy paneli.

 

Gwarancja zwykle przewiduje bezawaryjne działanie fotowoltaiki przez około 10-15 lat. Doświadczenie jednak pokazuje, że panele bardzo dobrze radzą sobie nawet po 30-40 latach funkcjonowania. To jednak nie zmienia faktu, że można natrafić na trudne warunki atmosferyczne, czy przypadkowe uszkodzenia fizyczne. Awarie fotowoltaiki nie zawsze widać gołym okiem. Mogą się one na przykład objawiać zmniejszoną wydajnością instalacji.

 

Kiedy wykonać serwis fotowoltaiki?

 

Jeśli zaobserwujemy nagłe spadki wydajności bądź niespodziewane, wysokie rachunki za prąd – to jest moment, w którym warto zainteresować się serwisowaniem fotowoltaiki. Oprócz tego wyraźne sygnały, dające nam do zrozumienia, że coś jest nie tak z naszą instalacją, to m.in. nienaturalna (głośna) praca falownika czy też wszelkie usterki, które dają wizualny efekt w postaci poluzowań konstrukcyjnych, pęknięć, a nawet widocznych rys. W takich przypadkach serwis instalacji fotowoltaicznej jest niezbędny.

 

Co ile należy wykonać serwis fotowoltaiki?

 

Standardowe przeglądy instalacji fotowoltaicznych powinny być wykonywane minimum raz na 5 lat (jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych), natomiast z uwagi na delikatną konstrukcję paneli, wystawioną cały czas na działanie środowiska zewnętrznego, zaleca się, by takie przeglądy odbywały się raz na 2 lata. Zdarza się, że producenci określonych instalacji wymagają ich serwisów raz w roku w celu zachowania gwarancji. Oczywiście między takimi przeglądami warto samemu zachować czujność, obserwować pracę fotowoltaiki i reagować na ewentualne usterki. W takiej sytuacji serwisem należy zainteresować się w momencie konkretnej potrzeby jego wykonania. 

 

Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej?

 

Po zdiagnozowaniu nieprawidłowości w działaniu fotowoltaiki zostaną zaproponowane dokładne rozwiązania. Czasami wystarczy umycie całej instalacji, aby wydłużyć żywotność modułów fotowoltaicznych. Ważne jest, by nawet takie prace zostawić specjalistom z tego względu, że panele jest bardzo łatwo uszkodzić niewłaściwym narzędziem myjącym bądź niewłaściwą porą mycia. Inną usługą serwisową może być naprawa falowników, czyli urządzeń odpowiedzialnych za konwersję energii powstałej w module (przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny). 

 

Czy wszystko można naprawić?

 

Nie, nie wykonuje się naprawy paneli fotowoltaicznych. Jedyną czynnością serwisową w przypadku paneli, oprócz ich wyczyszczenia, może być wymiana złączek, przewodów lub diod bocznikujących znajdujących się najczęściej w puszkach na odwrocie panela fotowoltaicznego (jeżeli diody znajdują się w hermetycznie zamkniętej obudowie, nie jest to niestety możliwe). 

 

Jeśli natomiast została zarysowana lub zbita hartowana szyba ochronna, wystąpiła korozja, zaawansowana delaminacja albo pojawiły się tzw. hot-spoty, czyli punkty, w których panel nagrzewa się dużo mocniej niż na pozostałym obszarze – wówczas pozostaje nam jedynie wymienić cały moduł. Są to usterki, które dyskwalifikują panel z użytkowania, ponieważ stanowi on wtedy bezpośrednie zagrożenie w działaniu całej instalacji. Jeśli kogoś nie przekonuje spadek żywotności czy wyższa cena prądu, to trzeba powiedzieć wprost – uszkodzony panel fotowoltaiczny może doprowadzić np. do samozapłonu, a to już jest bardzo poważna sprawa.

 

Koszt serwisu fotowoltaiki

 

Ile zatem będzie nas kosztował serwis fotowoltaiki? To oczywiście zależy od indywidualnych cen każdej firmy wykonującej serwisy fotowoltaiki. Sam przegląd oscyluje w granicach 300-1000 zł. Koszt serwisu instalacji fotowoltaicznej jest jednak uzależniony od kilku czynników. Na jego wysokość będzie miał wpływ rodzaj wykonanych usług. Samo mycie paneli kosztuje około 8zł/m2. Wymiana poszczególnych elementów, np. panelu czy falownika, to już wydatek rzędu 500-1000 zł za jeden egzemplarz. Do tego należy doliczyć koszt pracy serwisanta (stawka godzinowa od 70 do 300 zł) oraz konfiguracje i pomiary kontrolne nowo zainstalowanych urządzeń. Te ostatnie mogą być wliczone w cenę montażu, ale nie wszystkie firmy serwisujące stosują taki program opłat i obie te czynności mogą zostać wycenione w granicach 400-800 zł za każdą z nich z osobna.

 

Regularny serwis fotowoltaiki jest niezbędny w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Często się o nim zapomina, szczególnie w pierwszych latach działania paneli. Wówczas zużywają się one najbardziej i właściwe zadbanie, chociażby o ich czystość, wydłuża okres ich eksploatacji. Poza tym warto pamiętać, że systematyczny przegląd i serwis to klucz do zachowania gwarancji urządzeń, które mają działać dla nas kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

 

Już wiesz, czy i kiedy jest konieczny serwis instalacji fotowoltaicznej. Jeśli posiadasz fotowoltaikę zamontowaną na terenie Krakowa, Wieliczki oraz innych okolic Małopolski i szukasz firmy, która kompleksowo zajmie się przeglądem oraz ewentualną naprawą Twojej instalacji fotowoltaicznej, skontaktuj się z nami. Z chęcią podpowiemy, jak właściwie dbać o Twoje panele, żeby służyły Ci jak najdłużej.

Pozostałe artykuły

Gaming
Serwis
Technologia
31.01.2023
Serwis sprzętu do e-sportu
Path_20890
Path_20890