Fotowoltaika
31.03.2023

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli fotowoltaicznych, aby służyły jak najdłużej?

Zakup paneli fotowoltaicznych to inwestycja na lata, która może się zwrócić niższymi kwotami wydawanymi na prąd w gospodarstwie domowym. Im dłużej korzystamy z jednej instalacji, która jest trwała i nie bardzo zmniejsza swoją żywotność, tym taniej. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wydajemy pieniądze na panele, które wciąż trzeba naprawiać, a one ledwo wytrzymują do okresu gwarancyjnego. Jak uniknąć takiego scenariusza? Co w momencie zakupu powinno zwrócić naszą uwagę?

 

Parametry: normalne czy standardowe?

 

Jest kilka elementów, którym warto poświęcić trochę czasu, kiedy wybieramy panele fotowoltaiczne – po to, by cieszyć się nimi jak najdłużej i jak najmniej inwestować w ich utrzymanie. Jednym z nich jest przyjrzenie się parametrom, które podaje producent. Najczęściej spotkamy się z danymi STC – są to informacje o parametrach pracy urządzeń w standardowych warunkach, które są niczym innym jak realiami laboratoryjnymi. Rzadko jednak zdarza się, by panele, które zamontujemy, miały okazję do funkcjonowania w idealnych warunkach, stąd dużo bardziej miarodajnym wskaźnikiem będą dane NOCT, czyli określenie pracy w warunkach normalnych.

 

Zdecydowanie lepiej będzie się odnieść właśnie do tych wartości. Dlaczego jest to istotne? Ogniwa fotowoltaiczne tracą na efektywności w czasie większego zachmurzenia oraz w zbyt wysokiej temperaturze. Porównując rzeczywistą wydajność tych urządzeń do wydajności oferowanej przez producenta, lecz mierzonej w warunkach idealnych – można się rozczarować. Oprócz wyboru paneli o konkretnych parametrach wydajności, dobrze jest je dostosować do pozostałych urządzeń systemu fotowoltaicznego np. falowników – tak, by działały jak najefektywniej.

 

Kto i co montuje?

Na rynku dostęp do modułów fotowoltaicznych oferuje wielu producentów. Warto wziąć pod uwagę takich, którzy cieszą się dobrą renomą, posiadają wielu zadowolonych klientów i sporo możliwych rozwiązań, ale przede wszystkim są w branży weteranami i nie zanosi się, by z tej branży zniknęli. Panele fotowoltaiczne to inwestycja na dziesiątki lat, dobrze więc pomyśleć o takich urządzeniach, które za ponad dekadę nadal będą miały swój autoryzowany serwis. Sprawdzony producent to jedno.  

 

Równie ważnym czynnikiem jest też to, kto zajmie się montażem naszych paneli. Fachowiec, który nie tylko będzie znał się na sprzedaży, ale potrafi odpowiedzieć na każde nasze pytanie w zakresie fotowoltaiki, posiada szereg ukończonych realizacji, którymi może się pochwalić – będzie na wagę złota. 

 

W kontekście producenta i firmy zajmującej się montażem warto sprawdzić kwestię gwarancji. W przypadku paneli fotowoltaicznych można otrzymać gwarancję na sprawność (średnio 25 lat jak najwyższego uzysku mocy, po tym czasie sprawność oscyluje w granicach 80%, natomiast dla nas istotna będzie informacja o rocznym spadku tej sprawności, który nie powinien przekroczyć 1%), na komponenty (do około 10 lat), ale też na montaż i serwis. Im dłuższy czas udzielanej gwarancji, tym lepiej dla nas. Bardzo krótki okres gwarancyjny może być sygnałem, który podaje w wątpliwość jakość produktów, a także wiarygodność producenta czy montażysty. Gwarancja produktu czy usługi montażu jest ważna, ale warto także pamiętać o tym, że kiedyś okres jej obowiązywania się zakończy i wówczas przyda się opieka serwisu pogwarancyjnego. Nie tylko do sytuacji awaryjnych, ale i cyklicznych przeglądów sprawności działania całego systemu. Wybierz takiego dostawcę, który zapewni Ci fachową pomoc w takim czasie.

 

Oprócz gwarancji dobrze jest też dowiedzieć się, jakie systemy zabezpieczające oferuje dany wykonawca. Panele fotowoltaiczne należą bowiem do tych instalacji, które wymagają dość wysokich standardów bezpieczeństwa na wypadek różnych awarii. 

 

Materiał wykonania

Badając temat fotowoltaiki, znajdziemy różne informacje na temat tego, z czego mogą być wykonane panele. Wśród najpopularniejszych technologii są moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne. Pierwsze z nich to stosunkowo nowe rozwiązania, które charakteryzuje wysoka wydajność, w szczególności w dużym nasłonecznieniu. Metoda polikryształów jest nieco tańsza, łatwiej dostępna, ale też jest rozwiązaniem starszym. Co ciekawe, dosyć dobrze sprawdza się w czasie sporego zachmurzenia. 

 

Decydując się na konkretne panele fotowoltaiczne, bez wątpienia dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, która technologia będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb i miejsca instalacji.

 

Wskazówki eksperta

Osoba, która będzie nam sprzedawała i montowała panele fotowoltaiczne, powinna dokładnie dopasować ofertę do indywidualnego zużycia energii w naszym gospodarstwie domowym. Jak to określić? Jeśli montujemy fotowoltaikę w miejscu, gdzie na stałe mieszkamy, wystarczy przeanalizować dotychczasowe rachunki za prąd. Nieco bardziej skomplikowane będzie wybranie odpowiednich parametrów do miejsca dopiero budowanego, ale i z tym specjalista sobie poradzi. Przeciętnie jeden domownik zużywa rocznie blisko 1000 kWh energii, co równa się mocy 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.

 

Właściwy dobór mocy fotowoltaiki jest o tyle istotny, że zbyt małe dopasowanie będzie wiązało się z niedopłatami w rachunkach, natomiast zbyt duża ilość produkowanej energii wydłuży okres zwrotu inwestycji, a nadwyżka powstałej energii może zostać utracona . Stąd jasno wynika, że stosowne dopasowanie mocy fotowoltaiki równa się opłacalności zainwestowania w nią.

 

Pamiętaj, że nie musisz znać się na wszystkim. Warto dopytywać przedstawiciela firmy instalującej fotowoltaikę o wszystkie wątpliwe kwestie związane z tym tematem. Dzięki temu znajdziesz rozwiązanie, które idealnie wpisze się w Twoje oczekiwania, a przy okazji będzie służyło przez wiele lat.

 

Pozostałe artykuły

Gaming
Serwis
Technologia
31.01.2023
Serwis sprzętu do e-sportu
Path_20890
Path_20890