Czy produkty refurbished są ekologiczne? Tak!

2023-02-27

Czy produkty poddawane procesowi refurbishingu są ekologiczne? 

 

Refurbishment to trend, który od kilkunastu lat podbija rynek technologiczny. Polega on na przywracaniu do obiegu konsumenckiego urządzeń, które wystarczy odnowić, naprawić i które swoją jakością nie będą odbiegać od ich odpowiedników co tylko wypuszczonych z linii produkcyjnej. Czy można zatem stwierdzić, że produkty poddawane procesowi refurbishingu są ekologiczne? Jak najbardziej. Sprawdźmy, jakie elementy przemawiają za słusznością tego spostrzeżenia. 

 

Ograniczenie śladu węglowego

 

Ślad węglowy, czyli suma tego, ile gazów cieplarnianych wyemitowano do atmosfery w związku z ogólnie pojętą działalnością człowieka. Ślad węglowy zostawia każdy z nas, zostawia go także każde wyprodukowane urządzenie elektroniczne. Spoglądając na cykl życia np. smartfonów w odniesieniu do danych statystycznych, okazuje się, że to właśnie moment produkcji jest najmniej ekologiczny w kontekście emisji CO2. Zakup sprzętu, który został odnowiony i ponownie wprowadzony do sprzedaży, zdecydowanie ogranicza tworzenie śladu węglowego związanego z powstawaniem produktów elektronicznych.

 

Mniejsza eksploatacja surowców naturalnych

 

Przyjrzyjmy się wspomnianemu już smartfonowi, czyli stosunkowo niewielkiemu urządzeniu. Dokładna analiza surowców, z których powstają nasze “telefony”, to istna tablica Mendelejewa! Do produkcji smartfonów wykorzystuje się m.in. tzw. metale ziem rzadkich, bez których urządzenia te nie mogłyby działać. Metale ziem rzadkich to zestaw 17 pierwiastków chemicznych o dość niespotykanych nazwach. Co jest dość istotne, jak zresztą wynika z terminologii, metale ziem rzadkich występują tylko na niektórych kontynentach (nie pojawiają się naturalnie w Europie). Oprócz nich w smartfonie znajdziemy jeszcze inne cenne surowce, takie jak miedź, żelazo, kobalt, cynę, złoto czy srebro. Warto więc pamiętać, że oddanie do recyklingu smartfona, który nie jest używany, daje szansę na wprowadzenie do obiegu tych surowców bez konieczności ich ponownego wydobycia.  

 

Więcej wody!

 

Woda - związek chemiczny tlenu i wodoru, bez którego człowiek nie mógłby istnieć, co więcej - z którego w większości składa się każdy z nas. Czy wiesz, ile wody potrzeba, aby wyprodukować tylko jednego laptopa? Aż 190 tys. litrów! To ponad dwa razy więcej niż roczne zapotrzebowanie na wodę czteroosobowej rodziny. W odniesieniu do produkcji smartfonów te szacunki nie są już aż tak zatrważające, natomiast 1200 litrów wody, przypadających na proces powstania jednego smartfona, to też sporo.

 

Korzystanie z odnawianych urządzeń komputerowych to również zmniejszenie śladu wodnego, powstającego przy produkcji elektroniki.

 

Redukcja elektrośmieci

 

Produkcja to jedna strona medalu, ale jak wygląda kwestia utylizacji? Co dzieje się ze sprzętem, który przestaje być przez nas użytkowany? Niestety, jak pokazują statystyki, tylko 40% produktów elektronicznych jest recyklingowanych. Reszta błąka się po wysypiskach na całym świecie, gdzie niszczeje, przez co zagraża faunie i florze naszego globu, a przy okazji również człowiekowi. 

 

Stosowanie urządzeń odnawianych to dołożenie kolejnej cegiełki do redukcji elektrośmieci. Im częściej nabywamy produkty z etykietą “refurbished”, tym czystsza jest planeta, na której mieszkamy.   

 

Produkty refurbished - czy tylko ekologiczne?

 

Wielu użytkowników wzbrania się jeszcze przed korzystaniem z urządzeń odnawianych czy poleasingowych. Wymówką jest zwykle pogląd na temat awaryjności tego typu sprzętu. Skoro już był odnawiany, to według niektórych jednoznaczny przekaz, że urządzenie jest gorsze. Jak się jednak okazuje - i ma to całkiem rozsądne wytłumaczenie - najnowsze urządzenia przechodzą przez testy serwisowe zazwyczaj jednokrotnie zanim zostaną wypuszczone na rynek. Produkty refurbished taką drogę pokonują przynajmniej dwa razy. Oznacza to, że serwisanci zatwierdzili kontrolę jakości, a urządzenia trafiające do sklepów mogą w wyższym stopniu charakteryzować się niezawodnością.

 

Oprócz tego sprzęt odnawiany jest niewątpliwie dużo tańszy, choć nadal obowiązują w stosunku do niego takie same procedury gwarancyjne jak w przypadku urządzeń pochodzących wprost z linii produkcyjnej.

 

Jakie produkty trafiają do refurbishingu?

 

Sprzęt technologiczny, któremu dawane jest drugie życie w obiegu konsumenckim, to najczęściej:

  • produkty powystawowe;
  • modele, które brały udział w kampaniach reklamowych;
  • urządzenia zwrócone przez klientów. Powody zwrotów są dwojakie - mogą to być drobne usterki wymagające naprawy lub wymiany niektórych części. Drugi rodzaj przyczyn nie musi być nawet dokładnie określony. Klienci posiadający prawo do zwrotu w ciągu 14 dni od momentu zakupu oddają urządzenia, które praktycznie nie były eksploatowane. W takich sytuacjach trzeba najczęściej wykonać przegląd techniczny produktu oraz nałożyć nowe folie i opakowania.

Wybór produktów refurbished bez wątpienia można określić mianem zachowania proekologicznego. To oszczędność nie tylko energii, wody czy surowców naturalnych. To także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, których nadmiar wpływa na ocieplanie atmosfery na świecie. Wprowadzenie zamkniętego obiegu w gospodarowaniu nowymi technologiami bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia popytu na urządzenia elektroniczne. To z kolei przekłada się na realny ratunek dla wciąż postępujących, negatywnych zmian klimatycznych naszej planety. 

 

Jeżeli jesteś właśnie na kupnie nowego gadżetu lub urządzenia elektronicznego, rozważ zakup tańszej opcji, która na opakowaniu będzie miała oznakowanie produktu odnowionego - refurbished. Z kolei jeśli posiadasz urządzenia, którym można dać drugie życie, skontaktuj się z nami! W FixIt pracują specjaliści w zakresie odnawiania urządzeń, którzy przywrócili już niejeden sprzęt do obiegu konsumenckiego.

 

Zobacz więcej