Jakie są najważniejsze cechy dobrego sprzętu esportowego?

2023-06-30

Z roku na rok rynek e-sportu powiększa swoje kręgi. Jak pokazują statystyki, w Polsce z taką gałęzią rozrywkową spotkała się ponad połowa osób w wieku okołoprodukcyjnym, natomiast - co ciekawe - prawie jedna trzecia kiedykolwiek dokonała zakupu w obszarze esportowym. 

 

Sport elektroniczny opiera się na rozgrywkach toczonych w grach komputerowych. Jak każdy inny sport wymaga zapewnienia graczowi pewnego sprzętu, na którym będzie można trenować osiąganie coraz lepszych efektów. Na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu dobrego sprzętu esportowego?

 

Przy kompletowaniu stanowiska dla gracza dobieramy odpowiedni komputer, monitor, myszkę, klawiaturę, słuchawki, a nawet zwracamy uwagę na fotel i biurko. Jakich zatem kluczowych cech szukamy w dobrym sprzęcie esportowym? 

 

Dobre parametry

 

Korzystanie ze sprzętu technicznego w formie gamingowej jest dość specyficzne i na pewno różni się od standardowej pracy przy komputerze. Z tego powodu poszukujemy urządzeń, które będą się odznaczały dużo lepszymi parametrami niż zwykły laptop do codziennej pracy biurowej. 

 

Wybierając komputer, sprawdzamy procesor. Szukamy jak najnowszych generacji oraz patrzymy na liczbę rdzeni w procesorze. Zasada jest prosta: im więcej rdzeni, tym szybsze reakcje na zadania, które zadajemy komputerowi. Do e-sportu wybierajmy procesory przynajmniej 6-rdzeniowe, możemy natomiast znaleźć nawet 24-rdzeniowe, co z kolei przełoży się na dużo wyższą cenę takiego urządzenia. Jeśli stawiamy np. na procesor Intel, to wybierzmy generacje od 12 w górę. W przypadku komputera gamingowego zwracamy też uwagę na kartę graficzną. Jednym z kluczowych parametrów jest pamięć graficzna, jaką dysponuje karta. Minimum wynosi 4GB, natomiast gry o wysokich rozdzielczościach najlepiej odtwarzać z kartami o bardziej pojemnej pamięci oraz tzw. wysokim taktowaniu.

 

Na konkretne parametry zwracamy uwagę przy zakupie klawiatury gamingowej. To tutaj zwykle wybierzemy mechaniczny rodzaj klawiszy lub ewentualnie mechaniczno-optyczny. Sprawdzimy także możliwość wyłączania lub przełączania klawiszy zgodnie z osobistymi preferencjami. Jeśli chodzi o drugie istotne urządzenie peryferyjne - myszkę - tutaj do działań esportowych będziemy szukać myszek z wysokim parametrem czasu reakcji. W specyfikacjach należy się przyglądać liczbie z określeniem DPI. W tym przypadku minimum wynosi 1600 DPI. Trzeba pamiętać, że jeśli wybierzemy bardzo wysoką wartość tego parametru (np. powyżej 2000), myszka może stać się zbyt czuła, a przez to trudna w obsłudze.

 

Bezawaryjny

 

Parametry to jedno. Oprócz tego wysoka jakość sprzętu gamingowego niewątpliwie wiąże się z jego niską awaryjnością. Może się zdarzyć, że klient nie będzie zadowolony ze sprzętów o świetnych parametrach, dlatego że będą one szybko ulegały awariom. Ograniczenie takich scenariuszy to wybór sprawdzonego producenta, który jest obecny na rynku od lat i został obdarzony zaufaniem przez wielu innych użytkowników. 

 

Rzecz jasna - urządzenia techniczne jak najbardziej mogą w pewnym momencie potrzebować naprawy czy konserwacji. Dobry produkt esportowy to taki, w którym podczas wizyty w centrum serwisowym, będzie można wymienić niektóre elementy, podzespoły, a znalezienie części wymiennych nie będzie stanowiło kolosalnego kłopotu. 

 

Wytrzymały

 

Dynamika e-sportu i wiele emocji, które temu towarzyszą, sprawiają, że sprzęt, na którym odbywają się rozgrywki, musi być maksymalnie wytrzymały. Materiały zastosowane do produkcji urządzeń gamingowych są zwykle dużo lepszej jakości niż w ich odpowiednikach przeznaczonych do zwyczajnego użytkowania. Można dostrzec tę różnicę, chociażby w cenie produktów. 

 

Poza naturalną wytrzymałością dobrze by było, aby sprzęt esportowy był odporny na różne nietypowe sytuacje, np. szukając odpowiedniej klawiatury, poza sprawdzeniem jej parametrów i możliwości, warto dowiedzieć się, czy jest dodatkowo zabezpieczona przed zalaniem. Gracze bardzo często spędzają przy konkretnych rozgrywkach sporo czasu, również tego, w którym jedzą czy piją. Takie zabezpieczenie klawiatury może okazać się przydatne w sytuacji awaryjnej.

 

Ergonomiczny

 

Modne określenie w ostatnich latach, stawiające na dużo wyższej pozycji sprzęt gamingowy w porównaniu do zwykłych urządzeń do codziennego przeglądania internetu. Okazuje się, że aby móc długo zajmować się sportem elektronicznym i nie wpływać tak negatywnie na stan swojego zdrowia, wybieramy sprzęty, które są ergonomiczne. Co to oznacza? Ergonomiczność urządzeń charakteryzuje się na przykład lepszym dostosowaniem kształtów do ludzkiej fizyczności: myszki są lepiej wyprofilowane, klawiatury mają podstawki ułatwiające ustawienie kąta ich nachylenia, słuchawki nie są zbyt ciężkie i właściwie dopasowane do głowy gracza, a wygoda fotela (ustawienie siedziska i podłokietników) sprawia, że chce nam się wygrywać więcej i więcej. Jednym słowem: ergonomia znacząco podwyższa komfort użytkowania danego urządzenia.

 

To, czy wybrany przez nas sprzęt do e-sportu okaże się strzałem w dziesiątkę, zależy od kilku czynników. Kwestia dopasowania do konkretnego użytkownika, jego cech fizycznych, ułatwi osiągniecie warunku właściwej ergonomii. O wysokiej jakości produktów, która będzie odzwierciedlona w ich wytrzymałości i bezawaryjności, możemy poczytać na forach dyskusyjnych, zasięgnąć opinii u innych graczy czy w miejscach, gdzie przeprowadza się serwis sprzętu do e-sportu. Z kolei parametry najlepiej dobierać pod kątem gier, które znajdują się w kręgu naszych zainteresowań. Każda z nich może mieć inne wymagania sprzętowe. Inne będą potrzeby dla rozdzielczości Full HD, a trochę inaczej będziemy pracować z oprogramowaniem VR. Warto zatem zapoznać się ze specyfikacją i w ten sposób dobrać optymalny sprzęt esportowy. 

 

Zobacz więcej