Naprawa wideorejestratorów

2024-01-31

Tajniki naprawy wideorejestratorów: jak to wygląda w rękach profesjonalistów?

 

Wideorejestrator to urządzenie, które coraz częściej można spotkać w polskich samochodach. Jednak jak każda rzecz techniczna czasami i rejestrator obrazu się psuje i wtedy pojawia się pytanie: naprawiać czy wymienić? W FIXIT prowadzimy serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny wideorejestratorów marki Mio, więc temat jest nam szczególnie bliski. Z czym zatem przychodzą do nas użytkownicy takich kamer?

 

Wideorejestrator ‒ co może nie działać?

Właściciele rejestratorów samochodowych, które przynoszą do serwisu wśród typowych oznak nieprawidłowego działania tego typu urządzeń zgłaszają:

 • samoczynne wyłączanie się wideorejestratora,
 • niespodziewane ponowne uruchomienia kamery,
 • trudności w obsłudze przycisków,
 • zawieszanie się podczas pracy, zatrzymywanie nagrań,
 • pojawienie się krótkich i niekompletnych nagrań na karcie pamięci.

Co sprawdza serwis rejestratorów samochodowych?

Przyczyn każdej usterki może być co najmniej kilka. Nasi serwisanci wiedzą już natomiast, które elementy warto zweryfikować w pierwszej kolejności.

 

Karta pamięci jako najsłabsze ogniwo?

Tak, to pierwsza poszlaka, jaka zostaje zbadana pod kątem wadliwości, gdyż sporo usterek wynika właśnie z karty pamięci. Jak zatem ten niewielki przedmiot może przyczynić się do „zepsutego” rejestratora?

 • Kompatybilność. Pod tym hasłem kryje się kilka problemów, jakie obserwujemy w kontekście wideorejestratorów. Niektóre karty mają po prostu za małą pamięć, by poprawnie radzić sobie z rejestracją obrazu (zalecane minimum to 16 GB). Inne z kolei działają, ale w bardzo konkretnych konfiguracjach producenckich. Oznacza to, że czasem wystarczy włożyć kartę innego producenta i wszystko będzie funkcjonowało tak jak trzeba.
 • Wada fizyczna. Rysy czy inne uszkodzenia mogą sprzyjać dziwnej pracy rejestratora. To jednak rzecz dość prosta do wykrycia, która również wychodzi przy próbie uruchomienia innego egzemplarza karty pamięci. W takiej sytuacji reklamuje się kartę, a nie całe urządzenie rejestrujące.
 • Niewłaściwe ustawienia. Jeśli po włożeniu karty widzisz komunikat: błąd lub brak pamięci, przyczyna może leżeć w zbyt dużej pojemności karty, która nie jest dopasowana do Twojego urządzenia. W takich chwilach często wystarczające jest dobranie odpowiednich ustawień w kamerze.

Zależnie od przypadku osoba przeprowadzająca naprawę wideorejestratora, może zaproponować sformatowanie karty pamięci lub jej wymianę.

 

Zasilanie

Wysokiej jakości zasilanie wideorejestratora to podstawa prawidłowego działania tych modeli, które nie posiadają baterii. Jeżeli natężenie jest zbyt małe lub nieregularne, urządzenie może się samoistnie wyłączać. Winowajcą danej sytuacji może być zepsuty kabel zasilający. W takich momentach podpinamy sprzęt do innego zasilacza i weryfikujemy działanie rejestratora. Wydaje się to dość prostą czynnością, którą jednak polecamy zostawić specjalistom. Dlaczego? Podczas takiego testu koniecznie trzeba pamiętać o napięciu wyjściowym, jakie posiada konkretny zasilacz. Jeżeli skorzystamy z kabla o zbyt dużym napięciu, możemy spowodować trwałe uszkodzenie rejestratora. 

Urządzenia, które nie korzystają z kondensatora, lecz w zamian mają wbudowany akumulator, miewają również problemy z zasilaniem. Tym razem kłopotliwa może się okazać wspomniana bateria, w szczególności jeśli jest całkowicie rozładowana. Niesprawny akumulator łatwo rozpoznać, kiedy odłączona od zasilania kamera od razu się wyłącza. Prawidłowo działająca bateria pozwala przynajmniej na kilkanaście sekund pracy rejestratora bez zasilania.

 

Wykrywanie ruchu

Na rynku można bez problemu znaleźć wideorejestratory, które mają ustawienia detekcji ruchu. Nie zawsze jednak funkcja ta jest w 100% bezawaryjna. Może zdarzyć się, że to właśnie błędy związane z trybem wykrywania ruchu (podczas którego kamera powinna się uruchamiać) powodują dziwne zachowanie wideorejestratora. 

 

Jak zadbać o prawidłową pracę wideorejestratora?

 

Kiedy klienci przychodzą do serwisu FIXIT, by odebrać rejestrator po naprawie, pytają nas, co mogą zrobić, żeby urządzenie działało jak najdłużej poprawnie. Oczywiście ‒ nie oszukujmy się ‒ nie na wszystko mamy wpływ. Takie usterki jak fizyczna wada karty pamięci czy błędy w oprogramowaniu dobrze jest od razu załatwić w gronie specjalistów. Jest jednak kilka wskazówek, o których dobrze pamiętać podczas korzystania z kamery samochodowej, a które mogą uchronić ją od konieczności naprawy.

 • Aktualizacje. Jako urządzenie elektroniczne wideorejestrator może otrzymywać od producenta co jakiś czas nową wersję oprogramowania. Warto ją wgrać do systemu swojego sprzętu. Wiele z takich aktualizacji służy właśnie łataniu błędów systemowych, które już zostały wykryte. Im szybciej zrobisz aktualizację, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia któregoś z błędu oprogramowania właśnie u Ciebie.
 • Regularne czyszczenie karty. Nawet największa pojemność karty pamięci kiedyś się kończy. Warto ją więc regularnie przeglądać i usuwać lub zgrywać na inne urządzenie zapisane nagrania wideo. Szczególnie dużo miejsca zajmują nagrania zabezpieczone, które usunąć może zwykle jedynie format karty pamięci.
 • Ustawienia fabryczne. Jeśli nie mamy pewności, co jest nie tak z wideorejestratorem, przydatny może okazać się reset wszelkich ustawień i powrót do stanu fabrycznego. Często taki trik rozwiązuje problemy z wideorejestratorem.
 • Przegląd serwisowy. Jeśli nie chcemy pominąć ważnych (z perspektywy dłuższej żywotności urządzenia) czynności, dobrze poprosić o pomoc fachowców, którzy zajmą się tym od A do Z. Aktualizacje, czyszczenie kart, sprawdzanie stanu zasilaczy ‒ wszystko to może za Ciebie zrobić pracownik serwisu FIXIT. Zapraszamy Cię do kontaktu!
Zobacz więcej