Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny – różnice

2022-11-23

Kupując sprzęt elektroniczny, zwracamy uwagę, jaką gwarancję daje nam jego producent. Gwarancja, czyli zapewnienie o jakości nabywanego przez nas produktu. Jeśli coś pójdzie nie tak, producent zobowiązuje się naprawić sprzęt, wymienić go na nowy lub zwrócić nam pieniądze. Oczywiście wszystko w określonym czasie i pod pewnymi warunkami.

 

Wiele osób ma przeświadczenie, że relacja na linii producent (sprzedawca)-konsument kończy się wraz z finalizacją zakupu, kiedy zaczynamy być użytkownikami produktu. Czasami jednak zdarza się, że potrzebujemy skontaktować się z serwisem, bo “coś się zawiesiło”, “ekran się nie uruchamia” lub doświadczamy jeszcze jakichś innych usterek. Taki kontakt z klientem nazywamy w kuluarach obsługą posprzedażową związaną z naprawami.

 

Gwarancja

 

Gwarancja może obejmować rok lub nawet 5 lat, a zdarzają się przypadki, że jest udzielana dożywotnio. Taką informację znajdziemy zwykle na karcie gwarancyjnej. Jeśli nie ma określonego czasu trwania gwarancji, przyjmuje się, że obowiązuje ona 2 lata. 

 

Czy gwarancja jest obowiązkowa? Nie. Gwarancja jest udzielana przez przedsiębiorcę - to może być producent, dystrybutor, sprzedawca - na zasadzie dobrowolnej. Ktoś mógłby teraz stwierdzić: “Ale jak to? Przecież w Unii Europejskiej istnieje coś takiego jak dwuletni obowiązek gwarancji”. To, o czym daje znać taki komentarz, to “gwarancja prawna”, nazywana częściej rękojmią. I tak, rękojmia jest obowiązkowa, zapewnia ją ustawa, a dotyczy odpowiedzialności za sprzedany produkt, w szczególności za jego ewentualne wady fizyczne czy niezgodność sprzedanego produktu z umową. W tym tekście odnosimy się przede wszystkim do gwarancji handlowej - tej dobrowolnie stanowionej przez gwaranta. 

 

W zależności od kilku czynników, kontaktując się z serwisem naszego urządzenia, możemy się załapać na serwis gwarancyjny albo serwis pogwarancyjny. Jaka jest zatem między nimi różnica?

 

Serwis gwarancyjny

 

Jeżeli usterka ma miejsce w okresie trwania naszej gwarancji, możemy skorzystać z serwisu gwarancyjnego. Technik, do którego dostarczymy szwankujące urządzenie, oceni, czy nie działa ono ze względu na wadę produktu, czy może z przyczyn zewnętrznych jak np. nieprawidłowe użytkowanie, uszkodzenia fizyczne itd. Jeśli nasza reklamacja zostanie pozytywnie rozpatrzona, serwis zaoferuje naprawę lub wymianę towaru w ramach gwarancji, czyli zwykle bez ponoszenia kosztów przez klienta. Może się zdarzyć, że nawet serwis gwarancyjny nie zapewnia pewnych usług całkowicie za darmo - takie wyjątki na pewno są wówczas wymienione w dokumencie gwarancyjnym naszego urządzenia.

 

W sytuacji kiedy okaże się, że to jednak klient ponosi odpowiedzialność za niedziałający sprzęt, serwis będzie mógł zaoferować płatną naprawę, przy czym decyzja o jej wykonaniu pozostaje oczywiście w gestii klienta.

 

Serwis pogwarancyjny

 

Naprawy w ramach serwisu pogwarancyjnego pojawiają się w dwóch przypadkach. Pierwsza sytuacja - dosyć oczywista - to kiedy okres gwarancyjny naszego urządzenia po prostu się kończy. Od takiego momentu wszelkie naprawy będą odpłatne. Druga ewentualność odnosi się do niewłaściwego użytkowania (czyli działania wbrew warunkom gwarancji), które zrywa umowę gwarancyjną i przestaje ona obowiązywać przed czasem jej zakończenia. 

 

Jak więc widać, serwis pogwarancyjny to dobra opcja, o której warto pamiętać, jeśli przez nieuwagę zepsujemy swój sprzęt elektroniczny, zalejemy telefon, klawiaturę komputera czy rozbijemy wyświetlacz. Z serwisu pogwarancyjnego skorzystamy też na pewno w momencie, w którym będzie potrzebna konserwacja naszego urządzenia, czyli wszelkiego rodzaju czyszczenia, wymiany podzespołów, jak również sprawdzanie poprawności i wydajności działania sprzętu.

 

Po co producenci dają gwarancję?

 

Można się zastanawiać, po co właściwie producent czy sprzedawca udziela gwarancji na swoje produkty. O ile łatwiej byłoby im funkcjonować, gdyby nie dostawali kolejnych reklamacji od niezadowolonych klientów i nie musieli ich rozpatrywać. Gwarancja świadczy jednak o wysokim standardzie i jakości obsługi klienta. To pokazanie pewności względem swoich produktów przy jednoczesnym przekazaniu informacji, że jeśli jednak coś nie zadziała, coś się zepsuje, to klient ma się do kogo zwrócić i wie, gdzie znajdzie pomoc. Odpowiednie zadbanie o sprawne rozwiązanie problemu klienta to klucz do zdobycia jego zaufania i możliwość noszenia miana profesjonalnej marki.

 

Czy zawsze producent lub sklep posiada własny serwis?

 

Nie, i tutaj z pomocą przychodzi taka firma jak Fixit. Dając klientowi gwarancję, należy od razu zapewnić kogoś, kto ewentualne naprawy i wymiany zorganizuje. Czasem nawet serwis techniczny nie jest konieczny, ponieważ zdarzają się przypadki, w których dobrze pokierowany przez konsultanta klient jest w stanie samodzielnie rozwiązać swoją sprawę. Stąd już początek obsługi posprzedażowej jest tak ważny. Współpraca z zewnętrznym serwisem może okazać się zatem dobrym sposobem na obniżenie kosztów związanych z reklamacjami, przy jednoczesnym zatrudnieniu najlepszych specjalistów.

 

Jeśli poszukujesz firmy, która kompleksowo zadba o jak najlepsze doświadczenia Twoich klientów z zakresu napraw i wsparcia technicznego, zamów usługę serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego w Fixit. Prowadzimy już między innymi serwis gwarancyjny dla Mio, autoryzowany serwis PocketBook czy naprawę Logitech. Zapraszamy do współpracy!

 

Zobacz więcej