Rozrywka i rywalizacja na dużym ekranie – jak wybrać monitor do e-sportu

2021-08-31

E-sport łączy zabawę z rywalizacją

 

Zacznijmy od tego, że e-sport to nie tylko zabawa, ale również pasja, która łączy się ze zdrową rywalizacją. Wszystkich, którzy wychodzą z założenia, że gry komputerowe są wyłącznie "marnowaniem czasu" grzecznie prosimy o opuszczenie tego tekstu. Dla jednych doskonałą formą rozrywki jest układanie obrazów z puzzli, a dla innych granie w gry akcji lub sportowe – tego się trzymajmy.

O ile do pierwszego zajęcia (układania puzzli) potrzeba nieco więcej cierpliwości i miejsca, o tyle e-sport to pasja, która wymaga odpowiedniego sprzętu. Chcąc w pełni realizować swoje hobby, dobrze jest zainwestować w sprawdzony sprzęt, który jest przeznaczony do tego typu aktywności. Monitory gamingowe charakteryzują się szczególnymi parametrami, które pozwalają najbardziej realnie oddawać świat przedstawiony w grze. 

Wybór monitora nie jest łatwy, wszystko musi być zbilansowane pod kątem posiadanego komputera, naszych potrzeb, a także budżetu, jaki chcemy przeznaczyć. Sprzęt nie powinien również odstawać w jednym aspekcie a kuleć w drugim.

 

Zatem jaki wybrać monitor?

  • Wielkość i rozdzielczość – aby sprzęt spełnił wszystkie nasze oczekiwania nie może być zbyt mały, jak również zbyt duży. Małe konstrukcje nie charakteryzują się wysokim poziomem dostarczanych wrażeń, jakie chcemy osiągnąć, duże zaś często sąsiadują ze zbyt małą rozdzielczością wyświetlanego obrazu. Bardzo ciekawymi opcjami są produkty z matrycą 22-34 cali. W parze z wielkością musi iść jej rozdzielczość, a w tym przedziale bardzo łatwo ją dobrać:

Full HD (1980 x 1080) dla 22-24 cali – to najbardziej standardowa i grywalna rozdzielczość, która zapewnia bardzo dobry poziom szczegółów, a nasze komputery radzą z nią sobie wyśmienicie. Wybierając taki monitor, zdecydowanie możemy poszaleć z klatkami.

WQHD (2560 x 1440) dla 27-32 cali – jeżeli mamy miejsce na biurku, a nasz komputer sobie poradzi, to taki wybór będzie znakomity.

UWQHD (3440 x 1440) dla 34 cali (są też proporcje 21:9) – dla ludzi z dużymi biurkami, jak i dużymi komputerami. Taki poziom rozdzielczości w parze z szerokim 34-calowym ekranem zdecydowanie przytwierdza do fotela!

UHD 4K (3840 x 2160) również dla 27-32 cali – ta rozdzielczość choć w większości służy do zadań biurowych i profesjonalnych, pozwala na uzyskanie wyśmienicie szczegółowego obrazu. Nie jest to częsty wybór do e-sportu, ponieważ częstotliwość odświeżania bywa mniejsza niż w przypadku poprzednich wariantów.

  • Częstotliwość odświeżania – to szybkość, z jaką matryca wyświetla kolejne klatki. To bardzo ważny aspekt w świecie gier, na szczęście w obecnych czasach możemy go w pełni dostosować do naszego komputera i tytułów, jakie zamierzamy ogrywać.

60Hz – w dzisiejszych czasach jest wystarczające do przeglądania Internetu.

75 - 120 Hz – oferty producentów na rynku są stosunkowo niewielkie, więc trudno będzie znaleźć wymarzony monitor z taką rozdzielczością, jeśli jednak nasz budżet nie pozwala na klasę wyżej, to mogą być trafną alternatywą.

144 Hz – to wartość, jaką chcemy mieć w swoim monitorze. Konstrukcje matryc z taką rozdzielczością są popularne, a ich wybór jest ogromny, dzięki czemu na pewno uda się znaleźć produkt za rozsądne pieniądze, który nie będzie odstawał w pozostałych kwestiach.

240 Hz / 360 Hz - są to wspaniałe urządzenia więc można rozważyć zakup gdy nasza jednostka będzie za nim nadążała.

  • Typ ekranu – płaski czy zakrzywiony?

Jeżeli produkt spełnia już nasze oczekiwania co do wielkości, rozdzielczości i odświeżania, to dołożenie kolejnej cegiełki w postaci zaokrąglonej matrycy na pewno sprawi nie lada gratkę! To jaki rodzaj monitora będzie bardziej odpowiedni, zależy jednak od jego przeznaczenia i preferowanego sposobu gry. Jeśli użytkownik woli rozrywkę w pojedynkę, trafnym wyborem będzie monitor o lekko zakrzywionych bokach – daje lepszą perspektywę widzenia. Takie monitory dobrze sprawdzą się w grach akcji, w których uczestnik niejako wchodzi w świat rozgrywki. Z kolei monitory płaskie są nieco tańsze i również spełniają wszystkie potrzebne wymogi. To one zdecydowanie lepiej sprawdzą się podczas wspólnej gry ze znajomymi, ponieważ nie zaburzają kąta widzenia w zależności od miejsca, z którego patrzy się na ekran.

  • Technologia matrycy i opóźnienie wyświetlanego obrazu, Wyróżniamy trzy rodzaje:

TN – wykorzystywana jest w wielu rodzajach monitorów. Charakteryzuje się bardzo niskim opóźnieniem, co jest szczególnie ważne dla graczy pasjonujących się dynamicznymi grami typu FPS. Nieco słabiej odwzorowuje kolory i ma wąskie kąty widzenia.

IPS – to technologia przeniesiona z telewizorów. Tego typu matryca świetnie odwzorowuje kolory, oddaje głębię dzięki intensywnej czerni oraz ma szerokie kąty widzenia. Minusem są dłuższe opóźnienia oraz mniejsza częstotliwość odświeżania w porównaniu do innych rodzajów matryc.

VA – mieści się pomiędzy TN a IPS. Monitory wyposażone w tę matrycę stają się coraz bardziej popularne dzięki swojej wszechstronności. Oferuje ona dobre odwzorowanie barw, szersze kąty widzenia oraz dość niskie opóźnienie.

  • Akcesoria i funkcje dodatkowe:

Nic tak nie potrafi zepsuć humoru jak brak odpowiednich kabli do podłączenia nowo zakupionego monitora, dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, jakie akcesoria są dołączane do produktów. Oryginalne kable HDMI, DisplayPort czy Thunderbolt 3 topowych producentów są bardzo dobrej jakości i z pewnością posłużą bezawaryjnie kilka lat. Użytecznym dodatkiem jest również uchwyt do organizacji kabli, który coraz częściej pojawia się w obecnych konstrukcjach, np. na tylnej części stopy.

Możliwość włączenia celownika to niekiedy przydatny "bajer". Bardziej na uwagę zasługują jednak funkcje G-Sync lub FreeSync, które synchronizują częstotliwość odświeżania ekranu z generowaniem klatek przez kartę graficzną, co eliminuje efekt przycinania i rozrywania się rozgrywki gdy nasze FPSy nie są stabilne. Z kolei duży wybór profili oraz kilka poziomów ustawienia czasu reakcji pozwala dopasować parametry wyświetlanego obrazu do wybranego tytułu. Obsługa trybu HDR to również bardzo ciekawa opcja, podnosząca przyjemność z klimatycznych miejsc, widoków krajobrazów, które niejednokrotnie są dziełem sztuki w tytułach Triple-A.

 

Wygląd – czy na pewno taki ważny?

 

W dzisiejszych czasach zwraca się coraz większą uwagę na to, jak wyglądają sprzęty codziennego użytku, zwłaszcza w świecie gier. Produkty niejednokrotnie są okraszone krzykliwymi kolorami, nowoczesnym designem i futurystycznymi dodatkami. Nie jest to aspekt, który bezpośrednio wpływa na jakość rozgrywek, lecz w momencie kiedy sprzęt nie jest wykorzystywany, może służyć jako piękny mebel.

Jak łatwo zauważyć, monitory to urządzenia, które muszą spełniać wiele niezwykle ważnych funkcji. Przed zakupem warto przemyśleć, do czego monitor będzie potrzebny oraz to, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na jego zakup. Dzięki temu łatwiej będzie określić parametry, które powinien mieć sprzęt. 

 

To jednak nie koniec, czyli... projektor ścienny np. Optoma zamiast monitora

 

Wiemy, że nic nie odda jakości i komfortu gry, gdy obraz wyświetlany jest na dobrym monitorze. Może jednak oprócz niego warto zainwestować w projektor ścienny? Dlaczego? To wspaniałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają rozgrywać turnieje wspólnie ze znajomymi. Dzięki projektorom obraz można wyświetlać niemal w każdych warunkach. Wystarczy duża ściana w stonowanym kolorze. Dzięki temu e-igrzyska możliwe są do przeprowadzenia w WIĘKSZEJ skali.

 

Serwisowanie sprzętu - sprawdź swój projektor w serwisie Optoma

 

Monitory do e-sportu, jak również i projektory, to spory wydatek. Aby mieć pewność, że posłużą one przez długie lata, warto regularnie je serwisować. W Fixit oferujemy sprawny kontakt z wykwalifikowanymi specjalistami, którzy pomogą rozwiązać problemy techniczne i usunąć ewentualne usterki.

Zobacz więcej