Czy warto oddać do naprawy sprzęt biurowy?

2022-12-28

Drukarka odmawia posłuszeństwa, w laptopie jakoś dziwnie miga ekran, a komputer stacjonarny potrzebuje coraz więcej czasu, żeby wykonać nasze polecenie. Co ciekawe, dziwnym zbiegiem okoliczności wszystko dzieje się mniej więcej w jednym czasie. Znasz ten scenariusz? I od razu w głowie pojawia się myśl: naprawiać czy nie naprawiać - oto jest pytanie.

 

Sytuacja jak z powyższej historii postawiła pod ścianą niejednego przedsiębiorcę. W dobie XXI wieku, kiedy nowe technologie odgrywają dość istotną rolę w biznesie, niewielu właścicieli firm wyobraża sobie swoją pracę bez wykorzystania laptopa, komputera i innych sprzętów biurowych. Z potrzeby ich codziennego użytkowania zwykle zdajemy sobie sprawę przede wszystkim wtedy, kiedy się nam zepsują. Czy myśl o zakupie nowych zamienników jest tym, co w pierwszej kolejności powinno przyjść nam do głowy? Nie zawsze. Najpierw dobrze jest rozważyć naprawę sprzętu biurowego.

 

Bądź eko - naprawiaj! (Bądź eko! Zanim kupisz nowe - spróbuj naprawić stare)

 

Czy warto naprawiać laptopa lub komputer stacjonarny? Z perspektywy ekologicznej odpowiedź jest jednoznaczna i twierdząca. Eliminacja usterek, ewentualnie wymiana części na nowe, to rozwiązania, które sprzyjają zmniejszaniu śladu węglowego, jaki powstaje w środowisku przy produkcji nowych urządzeń elektronicznych. Decyzja o naprawie zamiast zakupie nowego laptopa to zwrot w kierunku zrównoważonego konsumpcjonizmu i dbanie o naszą planetę. Z kolei kupno nowej elektroniki często wpływa na niepotrzebne gromadzenie starych urządzeń, które z powodzeniem mogłyby służyć jeszcze przez wiele lat. Jeśli posiadasz taki nieużywany sprzęt i nie wiesz, co z nim zrobić, przeczytaj o idei refurbishmentu.

 

Kiedy to się opłaca?

 

Ekologia to jednak nie wszystko. Podjęcie decyzji, czy oddać sprzęt biurowy do naprawy, czy może rozejrzeć się za nowym, wymaga pewnej analizy kosztów. Ekonomia może jednak okazać się dla firmy bardziej istotnym argumentem. Jeżeli koszt przekracza 50% ceny nowego urządzenia, naprawa nie jest opłacalna. W momencie, kiedy urządzenie psuje się w okresie gwarancyjnym, sprawa jest prostsza, bo o ile nie jest to fizyczne uszkodzenie bądź usterka wynikająca z nieprawidłowego użytkowania danego sprzętu, jest duża szansa, że albo dostaniemy nowy egzemplarz produktu, albo darmową naprawę.  

 

Poproś o wycenę

 

Zawsze, kiedy sprawdzamy opcje naprawy w centrum serwisowym, poprośmy o jej wycenę. Specjaliści, zanim przystąpią do procesu naprawy, zaprezentują nam rozwiązania, które możemy zaakceptować lub nie. Czasami naprawa wiąże się z zamówieniem specjalnych części i ich wymianą w naszym urządzeniu, stąd zapłacimy nie tylko za usługę naprawy, ale także za nowe podzespoły. Wcześniejsza wycena pomoże nam określić, czy decyzja o naprawie będzie sprzyjała budżetowi naszej firmy.

 

Cena

 

Mimo wszystko serwis sprzętu biurowego nieraz może się okazać po prostu tańszą opcją rozwiązania naszego problemu. Czasem wystarczy podmiana niedrogiej części i działanie wraca do normy. Nie trzeba inwestować w nowe urządzenie, bo obecne szybko pojawia się w firmie z powrotem.

 

Szybko i skutecznie

 

Nowa drukarka z funkcją skanera i możliwością wykonywania kserokopii, najlepiej laserowa, kolorowa i oczywiście w dobrej cenie. Szukanie takiego urządzenia wielofunkcyjnego może się okazać nie lada wyzwaniem. Z pewnością znalezienie idealnej drukarki do naszego biura nie zajmie nam kilku minut, a na porównanie ofert różnych sklepów i wybór tej najodpowiedniejszej poświęcimy mnóstwo czasu. A zatem: czy warto naprawiać zepsutą drukarkę, skaner, ksero? Znajdziemy sporo przypadków, w których odpowiedź na to pytanie będzie brzmiała: jak najbardziej. Chociażby ze względu na czas, jaki trzeba poświęcić na szukanie nowego urządzenia. Zdarza się tak, że naprawa będzie wykonana od ręki i nasz sprzęt wróci w pełni działający jeszcze tego samego dnia, w którym został oddany do serwisu. 

 

Gdzie naprawiać sprzęt biurowy?

 

Kiedy kupujemy nowe komputery czy drukarki, zwykle nie martwimy się tym, że w przyszłości będą one potrzebowały technicznej ręki, która usunie usterkę, zrobi przegląd działania itd. Na początku nasz sprzęt posiada przecież gwarancję. A skoro jest gwarancja, to mamy też serwis gwarancyjny, który w razie potrzeby nam pomoże. Gwarancja jednak w pewnym momencie mija i wówczas dobrze jest mieć zaufaną firmę serwisową, która kompleksowo będzie się zajmować urządzeniami z naszego biura. Współpraca z profesjonalnym centrum serwisowym to również pewność, że w przypadku wymiany zużytych elementów naszych urządzeń, otrzymamy oryginalne zamienniki lub przynajmniej takie, które jakościowo nie odbiegają od tych pierwszych. 

 

Urządzenia biurowe są poddane ciągłej eksploatacji. Nawet jeśli zainwestujesz w markowe produkty, wysoko oceniane przez swoich klientów i takie, o których na rynku krążą legendy o niezawodności, może się zdarzyć, że będziesz potrzebować ich naprawy. Nawet najlepszy sprzęt, w szczególności ten biurowy, pewnego dnia może stracić swoją żywotność i odmówić posłuszeństwa. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup nowego, sprawdź, czy może warto oddać ten sprzęt do naprawy. Jeśli natomiast szukasz sprawdzonego specjalisty w dziedzinie serwisu sprzętu biurowego, poznaj naszą ofertę.

Zobacz więcej