Serwis sprzętu do e-sportu

2023-01-31

 

Jak pokazują badania, polski rynek e-sportu przeżywa właśnie swój rozkwit. Coraz więcej Polaków zetknęło się z pojęciem e-sportu i coraz więcej osób interesuje się nim w sposób czynny. Szacunki pokazują, że wartość rynkowa e-sportu w Polsce w 2021 roku sięgnęła 15 mln dolarów. Jest to niewątpliwie pole do popisu marek oferujących sprzęt e-sportowy. Zdarza się jednak, że nawet najlepsze urządzenie nie wytrzyma siły emocji gracza i ulegnie awarii. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług serwisowych.

 

Ale od początku.

 

Czym jest e-sport?

 

Niektórzy zastanawiają się, jak to możliwe, by do sportu dodać przedrostek "e", który kojarzy się głównie z nowymi technologiami, elektroniką i internetem. Sport to przecież dziedzina gier zespołowych, rywalizacji, a nader wszystko ćwiczeń, treningów i dobrej kondycji fizycznej. Pod pojęciem e-sportu kryje się natomiast świat gier komputerowych i współzawodnictwo w tym wymiarze (nawet na poziomie międzynarodowym). W sporcie elektronicznym również mamy do czynienia z zawodnikami, mistrzostwami i wiernymi fanami tej dyscypliny. Kluczowa różnica to przedmiot rywalizacji - w tym przypadku są to gry komputerowe. Zawodowi e-sportowcy prowadzą potyczki zespołowo bądź indywidualnie i do obu rodzajów potrzebują niezawodnego sprzętu gamingowego.

 

Jakie urządzenia wykorzystujemy w ramach e-sportu?

 

Różne sporty wymagają rozmaitego zaplecza sprzętowego. W przypadku e-sportu inwestujemy w wysokiej jakości urządzenia. Zawodowy gracz potrzebuje kilku kluczowych akcesoriów.

 

Komputer 

Zwykle wybierane są komputery stacjonarne, chociaż coraz częściej producenci oferują laptopy, których podzespoły odpowiadają gamingowym potrzebom. Co liczy się we wnętrzu? Wysokiej jakości procesor z dużą mocą obliczeniową, wydajna karta graficzna, a także dysk, którego pamięć będzie odpowiednia do współpracy z grami wideo.

 

Monitor

Sama porządna karta graficzna nie wystarczy, jeśli monitor nie zdąży wyświetlać przygotowywanych obrazów. Większa liczba herców w specyfikacji to wartość, której szukają e-sportowcy. 

 

Myszka

W myszce istotne jest jak najdokładniejsze odwzorowanie ruchów ręki i współpraca z wysokimi rozdzielczościami. Im lepsze będą te parametry, tym wyższe wyniki osiągnie gracz, którego rozgrywka wymaga dużej precyzji. Poza tym warto wziąć pod uwagę płynne działanie kółeczka scrollującego, które w niejednej grze może być ważnym elementem poruszania się.

 

Klawiatura

To urządzenie pozostawia najwięcej dowolności w jego wyborze. Ważne jest przede wszystkim to, by użytkownik sam czuł się komfortowo, stukając po swojej klawiaturze. Zwykle gracze stawiają na rodzaj mechaniczny, ale zdarzają się tacy, którzy preferują klawiatury membranowe. Każdy użytkownik powinien sam przetestować, które rodzaje sprawdzą się w jego rozgrywkach najlepiej.

 

Słuchawki

Zwykła słyszalność dźwięków gry to za mało, żeby określić słuchawki jako dobre do zastosowania w e-sporcie. Świat gamingowy wymaga, aby gracz mógł swobodnie poruszać się po uniwersum gry i z pomocą dźwięku przestrzennego rozpoznawał, gdzie aktualnie jest przeciwnik, do czego musi się przygotować itd. Zestaw słuchawkowy powinien dobrze odwzorować warstwę audio gry. Jeśli przy tym jest nie za ciężki i wygodnie dopasowuje się do głowy użytkownika, można rozważać jego zakup.

 

Dziedzina gamingu to jeden z najbardziej wymagających obszarów bazujących na wyposażeniu IT. Dlaczego? Gry wideo, gry komputerowe potrzebują płynności w działaniu. Nie wyobrażamy sobie, żeby przegrywać przez źle dopasowany lub niedziałający poprawnie sprzęt. Oprócz strategicznego myślenia ćwiczymy przecież refleks! Szybka odpowiedź na sytuację w grze jest w nią po prostu wpisana. 

 

Co psuje się najczęściej?

 

Techniczne rzeczy mają to do siebie, że czasem ulegają usterkom. Najczęściej do wymiany nadają się wszelkie urządzenia kontrolery: myszki, klawiatury czy gamepady. W ramach napraw sprzętu wykorzystywanego do e-sportu pojawiają się też słuchawki. Szerzej o usterkach sprzętu gamingowego pisaliśmy we wcześniejszym artykule

 

Dlaczego właściwie naprawiać trzeba zwykle akcesoria e-sportowe? Jak w każdej dyscyplinie, również w e-sporcie pojawia się bardzo dużo intensywnych emocji. Zdarza się, że irytacja gracza i wspomniany ładunek emocjonalny znajdują odzwierciedlenie w wyłamanych klawiszach czy innych uszkodzeniach mechanicznych myszek i słuchawek. I tutaj z pomocą przychodzi serwis sprzętu e-sportowego.

 

Co obejmuje serwis sprzętu gamingowego?

 

Nie zawsze naprawa sprzętu gamingowego jest bardzo skomplikowana. Czasami wystarczy telefon do konsultanta online, który zaproponuje samodzielne wyczyszczenie sprzętu np. z drobinek kurzu, zapyta o stan okablowania i problem może okazać się rozwiązany. Nie wszystko jednak udaje się ustalić w czasie rozmowy telefonicznej i wówczas należy dostarczyć urządzenie do serwisu. Warto też podkreślić, że jeśli nie jesteśmy specami od technicznej naprawy sprzętu IT, lepiej oddać go w ręce fachowców od razu.

 

 

Serwisant najpierw dokona diagnozy usterki. Jeśli uszkodzenie nie będzie zbyt zaawansowane, naprawa może być zrobiona praktycznie od razu. Może zdarzyć się jednak i tak, że będzie konieczna wymiana podzespołów, a na to zwykle potrzeba trochę więcej czasu.

 

Wybierając sprzęt do e-sportu, zwracaj uwagę na jakość kupowanych urządzeń. Inwestycja w nieco droższe marki może procentować mniejszą awaryjnością i podatnością na uszkodzenia. Jeśli jednak zaobserwujesz jakiś mankament, zgłoś się do serwisu. Firma Fixit oferuje naprawę urządzeń zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i usługi serwisowe po upływie czasu gwarancji. Nasi specjaliści sprawnie zdiagnozują usterkę i zaoferują takie rozwiązanie, aby można było jak najszybciej wrócić do wygrywania kolejnych poziomów w Twojej ulubionej grze. 

Zobacz więcej