Czy instalacja fotowoltaiki jest opłacalna? Omawiamy 5 najczęstszych wątpliwości związane z energią

2021-12-31

Montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych to inwestycja, która cieszy się coraz większą popularnością. Z roku na rok wzrasta liczba konsumentów, którzy decydują się na jej zakup. Firmy zajmujące się sprzedażą oferują korzystne ceny elementów, zapewniając o opłacalności tej inwestycji.

Jednak aby podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą instalacji fotowoltaiki w domu, warto rozważyć wszystkie „za" i „przeciw". W dzisiejszym artykule omówione zostały najczęstsze wątpliwości związane z inwestycją w panele fotowoltaiczne.

 

Fotowoltaika — jak powstaje prąd?

Aby zastanawiać się nad opłacalnością instalacji fotowoltaicznej, warto wiedzieć, jak działa i dlaczego jej popularność stale rośnie?

 

Fotowoltaika — jak tworzy się prąd?

  1. Panele słoneczne, montowane najczęściej na dachu lub w innym dobrze nasłonecznionym miejscu, produkują prąd elektryczny z energii słonecznej. Jest on wytwarzany zawsze, gdy światło słoneczne dociera do powierzchni paneli.
  2. Tak wytworzony prąd stały przekazywany jest z paneli do falownika (inwertera), czyli urządzenia zamontowanego wewnątrz budynku, na którym montowana jest fotowoltaika. To urządzenie przekształca prąd stały w prąd zmienny, który rozprowadzany jest np. do gniazdek. W ten sposób konsument ma dostęp do własnego prądu.
  3. W przypadku nadwyżek w produkcji energii elektrycznej licznik dwukierunkowy mierzy wyprodukowaną i przekazaną do zakładu energetycznego (z którym połączony jest budynek) energię. 

 

5 wątpliwości związanych z instalacją fotowoltaiki

Skoro wiadomo już, jak działa fotowoltaika, warto przedstawić najczęstsze wątpliwości konsumentów dotyczące inwestycji w panele fotowoltaiczne. 

 

1. Fotowoltaika – czy to jest opłacalne?

 

Wiele osób zastanawia się, czy koszty związane z zakupem paneli fotowoltaicznych oraz ich montażem nie przewyższają zysków, jakie niesie za sobą produkcja energii elektrycznej. Nie ma co ukrywać, że sam zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Wydawać by się mogło, że to duży koszt. Jeśli jednak rozłoży się go na kilka lat, w których czasie zainwestowane pieniądze będą przekładać się na wytworzony prąd, ostateczny rachunek jest bardzo korzystny. Należy wziąć pod uwagę, że koszty zwrócą się po około 5 latach, jednak przez kolejnych kilkanaście (lub kilkadziesiąt) lat, każdego roku zysk z produkcji prądu będzie wzrastał.  Produkując nadwyżki prądu, można je odebrać w późniejszym czasie od zakładu energetycznego.

Warto dodać, że obecnie można starać się o różnego rodzaju dofinansowania na ten cel oraz odliczyć częściowe koszty instalacji fotowoltaiki w corocznym rozliczeniu podatkowym

 

2. Fotowoltaika a zmiany cen prądu

Instalacja fotowoltaiki zapewnia niezależność od wzrostu cen prądu przez kolejne (co najmniej) 40 lat. Decydując się na jej zakup, konsument zyskuje pewność stabilności cen, które z roku na rok rosną. Jest to zatem rozwiązanie umożliwiające oszczędność pieniędzy. 

 

3. Czy fotowoltaika jest rozwiązaniem ekologicznym?

Panele fotowoltaiczne wykorzystują darmowe, odnawialne i dostępne na całym świecie źródło energii, jakim są promienie słoneczne. Produkują więc prąd bez żadnego nakładu pracy ze strony człowieka. Mówi się, że fotowoltaika to czyste źródło energii – nie emituje bowiem zanieczyszczeń w postaci dwutlenku węgla ani innych substancji ubocznych (poza tymi, które powstają w procesie tworzenia elementów instalacji). Jest to technologia przyjazna środowisku.

 

4. Montaż paneli fotowoltaicznych i kwestie estetyczne

Wbrew pozorom montaż fotowoltaiki przebiega szybko. Panele zwykle są montowane w ciągu 2-3 dni. Nie wymagają dużych nakładów pracy. Dodatkowo można dopasować miejsce ich usytuowania do warunków, jakimi się dysponuje. Mogą być one zamontowane na dachu, ale również na gruncie — na przeznaczonych do tego konstrukcjach.

Panele montowane są zwykle na pewnej wysokości, nie zaburzają wyglądu domu czy ogrodu. Warto pamiętać, że technologia wciąż idzie do przodu, już teraz można znaleźć panele o różnej wielkości i różnym kształcie. Dzięki temu można dopasować je do estetyki miejsca, w jakim będą montowane. 

 

5. Naprawa i konserwacja paneli fotowoltaicznych

Standardowy czas gwarancji paneli fotowoltaicznych to 12 lat. Jednak te trwałe, wykonane z dobrej jakości materiałów są w stanie pracować bez zarzutu nawet przez 25-30 lat. Nie wymagają cyklicznych konserwacji oraz są w zasadzie bezawaryjne. To sprzęty niemal bezobsługowe – nie wymagają żadnej ingerencji ze strony ich nabywcy. Są odporne na różne trudne warunki pogodowe – śnieg, deszcz lub porywisty wiatr.

Serwis instalacji fotowoltaicznej w FIXIT

Zależy Ci, by system fotowoltaiczny działał nienagannie przez wiele lat? Pamiętaj o regularnym serwisowaniu instalacji fotowoltaicznej
W  FIXIT świadczymy usługi serwisowe dla systemów  Solplanet/Aiswei. Jeśli jesteś właścicielem tych urządzeń, zapraszamy do kontaktu i współpracy.

Nasze usługi dotyczą regularnej kontroli i/lub naprawy następujących elementów fotowoltaiki:

  • inwerterów (falowników),
  • urządzeń komunikacyjnych monitorujących pracę falowników w trybie on-line.

 

Zobacz więcej