Na czym polega refurbishing urządzeń? Kiedy warto go wykonać?

2021-11-22

Na czym polega refurbishment, czyli odnawianie urządzeń? Kiedy warto go wykonać?

Refurbishment  to słowo pochodzące z języka angielskiego i używane w kontekście elektroniki użytkowej oznacza odnowiony sprzęt. Czy warto zwrócić uwagę na takie urządzenia i rozważyć możliwość ich zakupu? Czym się różnią od tych fabrycznie nowych? Jakie są ich zalety i wady? O tym wszystkim piszemy w dzisiejszym artykule. 

 

Jakie produkty określa się jako refurbishowane"?

 

Sprzęty refurbishowane to zazwyczaj elektronika użytkowa. Mogą być to laptopy, smartfony, tablety, czytniki e-booków, urządzenia typu smartwatch, nawigacje samochodowe czy aparaty.  Po przeprowadzeniu refurbishimentu są na nowo pełnowartościowymi produktami, które trafiają do sprzedaży. 

 

Skąd pochodzą refurbishowane urządzenia?

 • Zwroty do sklepów

Najczęściej sprzęty refurbishowane pochodzą ze zwrotów do sklepu. Klient, kupując produkt np. przez internet, ma prawo oddać go bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od daty doręczenia przesyłki. Po jej otwarciu może okazać się, że zakupiony produkt nie spełnia oczekiwań – jest za duży lub jego kolor nie jest taki, jaki kupujący sobie wyobrażał. Często w takiej sytuacji sprzęt zostaje odesłany do sklepu. Niestety zazwyczaj wraca on od klienta już beż oryginalnej folii ochronnej lub w lekko uszkodzonym pudełku. Po ponownym umieszczeniu w oryginalnym opakowaniu, naklejeniu właściwej folii i dokładnym sprawdzeniu stanu sprzętu, produkt ponownie trafia do sprzedaży.

 • Zwroty w ramach gwarancji

Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy zakupiony sprzęt wraca do sklepu w ramach zgłaszania napraw (obowiązująca gwarancja). Nosi już nieznaczne ślady użytkowania, a konkretny element urządzenia wymaga naprawy – może to być na przykład błąd systemu czy rozbity ekran. W takim przypadku reklamowany produkt elektroniczny zostaje odesłany do autoryzowanego serwisu, który usuwa powstałe usterki. Oprócz niezbędnych napraw sprzęt na nowo przechodzi wszystkie testy jakości, zostaje oklejony oryginalnymi zabezpieczeniami, po czym może trafić do ponownej sprzedaży. Wystawiając takie urządzenie na sprzedaż, dystrybutor ma obowiązek zaznaczyć, że jest to sprzęt refurbishowany — jest wolny od wad, jednak był już wcześniej użytkowany. Osoba, która decyduje się na jego zakup, dostaje na niego taką samą gwarancję, jak w przypadku zakupu nowego egzemplarza. 

 

Pozostałe źródła pochodzenia urządzeń refurbishowanych

Oprócz przytoczonych powyżej przykładów można wymienić jeszcze kilka źródeł pochodzenia urządzeń refurbishowanych. Są to na przykład:

 • sprzęty służące do testów i pokazów reklamowych,
 • urządzenia pozostałe po wymianie wyposażenia biur w firmach,
 • produkty, które zostały uszkodzone podczas transportu,
 • egzemplarze niedopuszczone do pełnowartościowej sprzedaży ze względu na drobne uszkodzenia czy zarysowania.

 

Odnawianie urządzeń – na czym polega?

 

 • Sprzęt, który trafi do działu obsługi zwrotów, zostaje odesłany do profesjonalnego serwisu zajmującego się naprawą, odnawianiem i konfiguracją urządzeń (np. do Fixit). Tam specjaliści pracują nad tym, aby przywrócić mu ustawienia fabryczne i dokładnie sprawdzić jego stan techniczny.
 • Na samym początku skasowane zostają dane z urządzenia, aby żadne wrażliwe informacje nie zostały przekazane kolejnemu potencjalnemu właścicielowi danego produktu.
 • W dalszych krokach urządzenie jest dokładnie testowane pod kątem poziomu zużycia konkretnych części, sprawdzana jest jego żywotność, funkcjonalność oraz parametry techniczne.
 • Następnie zostaje odpowiednio skonfigurowane i usuwane są usterki mechaniczne. Gdy zajdzie taka potrzeba, serwisanci wymieniają lub konserwują części składowe danego sprzętu.
 • Ostatnim etapem prac odnawiania urządzenia jest jego dokładne czyszczenie i instalowanie najnowszego oprogramowania.
 • Jeśli stan urządzenia jest zadowalający, może ono trafić do ponownej sprzedaży.

 

Zalety i wady urządzeń po odnowieniu - Zalety urządzeń refurbishowanych

Pierwsze, co nasuwa się na myśl to fakt, że zakup urządzeń odnawianych to działanie ekologiczne. Ponowne wykorzystanie tych samych, w pełni sprawnych urządzeń, to duża oszczędność zasobów środowiska – zmniejsza się ilość odpadów surowców koniecznych do użycia przy produkcji kolejnych egzemplarzy. 

Warto pamiętać, że odnowione urządzenia mają mniejsze ryzyko wystąpienia w nich wad fabrycznych. Zanim odnowione urządzenie trafi na półki sklepowe, jest dokładnie sprawdzane pod względem jego użyteczności i sprawności elementów mechanicznych. Jeśli na którymś etapie testów zostałyby wykryte jakiekolwiek wady, produkt nie zostałby ponownie wystawiony na sprzedaż. 

 

Bardzo zachęcająca jest również cena odnawianych urządzeń. Jest ona zwykle niższa o kilka, a nawet kilkadziesiąt procent w porównaniu z identycznym sprzętem, który pochodzi wprost z linii produkcyjnej. Ich parametry i wygląd są identyczne, jednak cena urządzeń refurbishowanych o wiele korzystniejsza. 

 

Wady urządzeń refurbishowanych

Do minusów można zaliczyć niewielkie otarcia lub zarysowania obudowy lub zewnętrznych elementów urządzenia. Jednak informacje o takich możliwych defektach  są podawane do wiadomości i klient jest o nich poinformowany jeszcze przed zakupem danego sprzętu. 

Innym problemem mogą być nieuczciwi sprzedawcy, którzy chcą się wzbogacić kosztem konsumenta. Dlatego tak ważne jest kupowanie urządzeń elektronicznych u sprawdzonych dostawców, gdzie proces sprzedaży, czas gwarancji i ewentualne naprawy sprzętu są udokumentowane na każdym etapie współpracy.

 

Jesteś sprzedawcą artykułów elektronicznych i zastanawiasz się, kiedy wykonać refurbishment urządzeń?

 1. Jeśli prowadzisz sklep (zwłaszcza internetowy) i często przyjmujesz zwroty lub wymiany towaru i chcesz zadbać o to, by wystawiony kolejny raz do sprzedaży miał wszelkie cechy nowego produktu.
 2. Jeśli chcesz zmienić język oprogramowania sprzętu elektronicznego (dotyczy to zwłaszcza towarów importowanych).
 3. Jeśli chcesz odnowić sprzęt, który był na wystawie.
 4. Jeśli chcesz odświeżyć towar, który długo stał w magazynie.

 

W FIXIT refurbishmentem elektroniki zajmuje się zespół techników, z którymi współpracujemy od lat. Doskonale poruszają się zarówno w świecie nowych technologii, jak i sprzedaży czy marketingu. Sprawnie i całościowo przygotują sprzęt do ponownej sprzedaży.

Zobacz więcej