Czy sztuczna inteligencja potrafi wspierać rozwój gospodarki cyrkularnej? Czy może ułatwić projektowanie urządzeń trwalszych i łatwiejszych w naprawie? Rozwiązanie opracowane przez Fixit oraz Sell a Service pokazuje, że wdrożenie AI pomaga istotnie optymalizować produkcję i wydłużać życie produktów.
Gospodarka obiegu zamkniętego staje się jednym z filarów polityki Unii Europejskiej, która coraz mocniej naciska na zmniejszenie ilości odpadów i efektywniejsze wykorzystanie zasobów. Unijne prawo do naprawy czy dyrektywa o ekoprojektowaniu promują m.in. działania serwisowe i tworzą zachęty do używania odnowionych produktów elektronicznych. Rosnącą rolę odgrywa w tym procesie sztuczna inteligencja. Systemy oparte na AI nie tylko ułatwiają realizację celów gospodarki cyrkularnej, lecz także pomagają firmom w dostosowaniu się do nowych wymagań prawnych.
Cyrkularność napędzana danymi
- tłumaczy Mariusz Ryło, CEO Fixit.
i optymalizacji napraw. Inicjatywę Fixit wspiera wieloletni partner biznesowy i dostawca rozwiązań SAS,
firma Sell a Service.
- wyjaśnia Katarzyna Młynarczyk, CEO Sell a Service.
Mniej zgłoszeń, lepsze CX
Mniejsze koszty finansowe i środowiskowe nie są jednak jedynymi korzyściami, jakie AI może zapewnić serwisom elektroniki. Prowadzone przez Fixit pilotażowe wdrożenie AI Circularity Radar pokazało, że nowy system potrafi zapewnić również lepszą współpracę z producentami sprzętu i poprawę wskaźników customer experience.
- podkreśla Mariusz Ryło.